سبک زندگی فناوری

گره گشایی از انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک در دوران بارداری

ناهنجاری های مادرزادی-جنین-عفونت-مادرزادی-گره گشایی از انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک در دوران بارداری

ویروس زیکا برای اکثر افراد یک عفونت خفیف است اما ممکن است در دوران بارداری برای جنین خطرناک باشد، باعث می شود نوزادانی با سر غیر طبیعی کوچک (میکروسفالی) و سایر ناهنجاری های مادرزادی به دنیا بیایند.

با ما در ادامه در نبض دیجیتال همراه باشید.

 

یک مطالعه جدید منتشر شده در Frontiers in Immunology نشان داده است که ویروس زیکا می تواند یک عفونت ماندگار و قابل تکثیر در جفت ایجاد کند، که ماه ها پس از شروع عفونت حاد وجود دارد.

گره گشایی از انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک در دوران بارداری

تصاویر میکروسکوپ الکترونی عبوری از ویروس زیکا

این نوع عفونت احتمال رسیدن ویروس به جنین را افزایش می دهد و ممکن است عوامل موثر بر رشد مغز را تنظیم کند. این یافته‌ها گامی مهم در جهت شناخت نحوه انتقال ویروس زیکا از مادر به نوزاد و چگونگی متوقف کردن ﺁن می‌باشد.

همه ما با شیوع ویروس و تهدید مداوم آنها برای سلامتی انسان بسیار آشنا هستیم. تا به امروز، ویروس زیکا در 86 کشور گزارش شده است که شیوع زیادی در چندین کشور، به ویژه برزیل دارد.

دکتر کیسیلا رابیلو، محقق ارشد از دانشگاه دولتی ریودوژانیرو در برزیل، اظهار داشت: “ما شاهد گسترش سریع زیکا در برزیل بودیم و با چشم خود شاهد وضعیت زنان باردار بودیم.

ما را به این پرسش واداشت که چگونه جامعه علمی این قدر کم درباره این بیماری می داند. بنابراین به عنوان یک گروه تحقیقاتی که در حال حاضر با ﺁربوویروس ها کار می کنند، ما خود را وقف درک این بیماری کرده ایم.

 

گره گشایی از انتقال ویروس زیکا از مادر به کودک در دوران بارداری

 

این مطالعه با همکاری گروهی از دانشمندان، زیست‌شناسان، پزشکان و پرستاران از مؤسسات مختلف در برزیل انجام شد.

این تیم نمونه های جفت زنان باردار را از زمان اوج شیوع زیکا در برزیل در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ بررسی کرد.

ﺁنها از ۵ زن که به ویروس زیکا مبتلا نشده بودند و ۱۰ زن که به ویروس زیکا مبتلا شده بودند نمونه برداری کردند که ۵ مورد از ﺁنها نوزادان با مایکروکال و ۵ مورد بدون میکروسفالی را به دنیا ﺁورده بودند.

یکی از عملکردهای اصلی جفت محافظت از جنین در دوران بارداری است و به طور معمول در جلوگیری از عفونت های ویروسی و ناهنجاری های مادرزادی بسیار موثر است.

نتایج این مطالعه نشان داد که زیکا می تواند به راحتی از تمام مراقبت ها نفوذ کند و به تکثیر در بافت جفت ادامه دهد و یک محیط التهابی قوی ایجاد کند که می تواند ماه ها پس از آغاز عفونت ادامه یابد.

محققان توانستند تشخیص دهند که این محیط التهابی نتیجه یک واکنش شدید توسط چندین سلول ایمنی بدن مانند ماکروفاژها، لنفوسیت های CD8 T و سیتوکین هایی است که منجر به سمیت سلولی می شود.

آنها همچنین نشان دادند که این امر می تواند باعث تغییرات پاتولوژیک در بافت و افزایش نفوذ پذیری عروق شود، که در برخی موارد، رشد و نمو جنین را در دوران بارداری تحت تأثیر قرار می دهد.

ربیلو می گوید: “این یافته ها برای دانشمندان بسیار سودمند خواهد بود و در درک این بیماری و پاسخ ایمنی ناشی از ویروس زیکا کمک خواهد کرد”.

وی می افزاید: “این کار می تواند پیشرفت های بیشماری را به همراه داشته باشد. این کار برای گسترش داروها و واکسن ها صورت می گیرد. همه اینها برای کنترل شیوع های ﺁتی زیکا حیاتی هستند که به گفته متخصصان اپیدمی، احتمالا دوباره رخ خواهند داد.”

منبع: medicalxpress

دیدگاهتان را بنویسید