پزشکی و سلامت

تستوسترون درمانی در درمان چاقی مردان بسیار موثر است

داده های جدید ارائه شده در کنگره اخیر اروپا و کنگره بین المللی در ارتباط با چاقی نشان می دهد که تستوسترون درمانی ممکن است یک درمان مفید برای برخی از مردان مبتلا به چاقی باشد. این تحقیق نشان می دهد که درمان طولانی مدت با تستوسترون می تواند در بعضی موارد به اندازه عمل جراحی چاقی در افراد چاق موثر باشد. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

سطح کم تستوسترون به طور مداوم در مردان به شدت چاق مشاهده شده است و همچنین چاقی به عنوان یکی از علائم رایج هیپوگنادیسم ( یک بیماری با تشخیص بالینی که در آن مردان نمی توانند سطح متوسط تستوسترون تولید کنند ) مشاهده شده است. برخی از محققان از این رابطه دو طرفه پیچیده بین چاقی و تستوسترون پایین به اسم چرخه نادرست یاد کرده اند.

فرید سعد، از دانشکده پزشکی دانشگاه پزشکی خلیج امارات متحده عربی، بیش از یک دهه است که در حال بررسی رابطه بین تستوسترون و چاقی است. آخرین تحقیقات وی 15 سال اطلاعاتی است که مردان آلمانی مبتلا به هیپوگنادیسم ( کاهش فعالیت بیضه یا تخمدان ) را بررسی می کند.

تستوسترون درمانی در درمان چاقی مردان بسیار موثر است
تستوسترون درمانی در درمان چاقی مردان بسیار موثر است

سعد و همکارانش اطلاعات 471 مرد چاق مبتلا به هیپوگنادیسم را بررسی کردند، 276 نفر از آنها بصورت طولانی مدت تحت درمان با تستوسترون قرار گرفتند، در حالی که 195 نفر ترجیح دادند تحت درمان های هورمونی قرار نگیرند، بنابراین گروه دوم به عنوان یک گروه کنترل عمل می کنند.

در طی یک دوره بررسی حدوداً هشت ساله، داده ها نشان می دهد که گروه تستوسترون به طور متوسط 23 کیلوگرم (50 پوند) کاهش وزن داشتند. مردان گروه کنترل که تستوسترون درمانی دریافت نمی کردند، بطور میانگین افزایش وزن 6 کیلوگرم (13 پوند) را نشان دادند.

سعد می گوید: “درمان طولانی مدت تستوسترون در مردان مبتلا به هیپوگنادال ( افرادی با کاهش سایز و فعالیت غدد جنسی ) منجر به کاهش عمیق و پایدار وزن می شود که ممکن است در کاهش مرگ و میر و حوادث قلبی عروقی نقش داشته باشد. مردان بدون درمان هم فشار خون بالا و هم افزایش وزن پیدا کردند.

محققان دریافتند که 76 نفر از این گروه می توانند در گروه چاقی با بالاترین رده “کلاس 3” طبقه بندی شوند. از این دسته با نام چاقی “مرضی” یاد می شود و جراحی چاقی اغلب به عنوان یک درمان موثر برای آن ها توصیه می شود.

سعد خاطرنشان می کند که کاهش وزن و بهبودهای متابولیکی عمومی در این گروه چاق پس از درمان طولانی مدت با تستوسترون، شبیه مزایایی است که با جراحی چاقی به آن می توان دست یافت و نشان می دهد که این درمان می تواند یک گزینه درمانی مفید باشد.

سعد می گوید: “درمان طولانی مدت با تستوسترون در مردان مبتلا به هیپوگنادیسم و شدیدترین میزان چاقی، منجر به کاهش عمیق و پایدار وزن در مقیاسی قابل مقایسه با جراحی متابولیک (چاقی) می شود.”

البته این نتایج نیاز به اعتبارسنجی گسترده تری دارند قبل از اینکه تستوسترون درمانی به طور گسترده به عنوان درمانی برای چاقی در مردان توصیه شود. داده های جمع آوری شده در این تحقیق جدید محدود به گروه بسیار خاصی از مردان مسن مبتلا به هیپوگنادیسم بالینی است.

منبع  »  NewAtlas

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا