پزشکی و سلامت

داروی تزریقی CPT31 در طولانی مدت میتواند HIV را درمان کند

داروی تزریقی CPT31  در طولانی مدت می تواند تلاش های لازم برای پیشگیری و درمان HIV را تقویت کند


داروی تزریقی CPT31 در طولانی مدت میتواند HIV را درمان کند

دانشمندان داروی تزریقی به نام CPT31 ایجاد کرده اند که مانع ورود ویروس ایدز(HIV)به سلول ها می شود.داروی جدید تزریقی CPT31 به طور بالقوه محافظت طولانی مدت در برابر عفونت با عوارض جانبی کمتری دارد.

این دارو، که در پستانداران غیر انسانی مورد آزمایش قرار گرفت، درنهایت می تواند جایگزین یا مکمل اجزای درمانهای ترکیبی “cocktail” باشد که در حال حاضر برای پیشگیری یا درمان ویروس ایدز(HIV) مورد استفاده قرار می گیرد.

دانشمندان علوم بهداشتی دانشگاه یوتا این مطالعه را با همکاری محققان موسسه ملی ﺁلرژی و بیماری های عفونی، مرکز پزشکی دیکونس در بوستون و ناویگن، مرکز پزشکی نیوژن در شهر بوستون انجام دادند.

مایکل اس می‌گوید:این یک روش درمانی هیجان‌انگیز برای درمان و پیشگیری از ایدز است که در مقایسه با سایر داروهای مورد تأیید، مکانیسم عمل بی‌نظیری دارد.

داروی تزریقی CPT31 در طولانی مدت میتواند HIV را درمان کند

کی، ام دی دکترای ارشد این پژوهش و استاد بهداشت در بیوشیمی بیان داشت این کار پتانسیل بالایی برای کمک به بیمارانی دارد که از مقاومت در برابر تزریق مواد به بدن رنج می برند و همچنین به افرادی که از یک cocktail داروی ضد اچ ﺁی وی که به ﺁنها تزریق می شود، استفاده می کنند.

“این مطالعه در بخش هایی از ﺁکادمی ملی علوم (PNAS) به چاپ رسیده است.بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۹، در حدود ۱.۷ میلیون نفر در سراسر جهان به تازگی به ویروس ایدز(HIV) مبتلا شده اند.

در حال حاضر بیش از ۳۸ میلیون نفر با این عفونت زندگی می کنند. ترکیب درمان ضد ویروسی (cART)، به اصطلاح “cocktail دارو”، به طور چشمگیری بقای این بیماران و کیفیت زندگی ﺁنها را بهبود بخشیده است، اما در عین حال پرهزینه هم هست که عوارض جانبی جدی دارد و بیماران را ملزم به مصرف روزانه قرص می کند.

به علاوه، از ﺁنجا که اچ ﺁی وی مرتبا جهش می کند، مقاومت در برابر دارو همواره یک چالش دائمی است، لذا محققان همواره به دنبال داروهای جدید با مکانیسم های جدید برای ایجاد ترکیبی مقاوم تر از درمان هستند.

داروی تزریقی CPT31 در طولانی مدت میتواند HIV را درمان کند
اچ آی وی (زرد) سلول ایمنی بدن را آلوده می کند.

در این مطالعه جدید، محققان داروی منحصر به فردی به نام CPT31 را بر اساس یک پپتید D آزمایش کردند که  فیوژن HIV را هدف قرار می دهد که بندرت جهش می یابد. پپتیدهای D تصاویر آینه ای از پپتیدهای طبیعی هستند. برای تصور کردن آن، به دست راست و چپ فکر کنید. بلوک های ساختمان و ساختار کلی پپتیدهای طبیعی مشابه دست چپ ما در مقابل دست راست ما برای پپتیدهای D هستند.

به همین دلیل، CPT31 و سایر پپتیدهای D در بدن تخریب نمی شوند. بنابراین، آنها بسیار طولانی تر از پپتیدهای طبیعی هستند، و آنها را به ویژه برای فرمولاسیون تزریقی با عملکرد طولانی مناسب استفاده  می کنند.

برای دیدن اینکه آیا CPT31 می تواند از ابتلا به ویروس ایدز(HIV) جلوگیری کند، کی و همکارانش ابتدا از چند روز قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس،از ویروس HIV به نام SHIV، این دارو را به میمونهای سالم سالم تزریق کردند. میمونها کاملاً از این مواجهه بسیار زیاد SHIV، بسیار بالاتر از آنچه انسان معمولاً با آن روبرو هستند، محافظت می شدند و هرگز علائم عفونت ایجاد نمی شدند. متعاقباً، دانشمندان حداقل دوز CPT31 مورد نیاز برایاز بین بردن آنرا تعیین کردند.

 

کی می گوید:ما فکر می کنیم این دارو به خودی خود می تواند برای جلوگیری از ابتلا به HIV استفاده شود زیرا در معرض ابتلا به ویروس HIV معمولاً مقدار نسبتاً کمی از ویروس را شامل می شود.

اما درمورد مراحل بعدی بیماری وقتی میلیاردها نسخه از ویروس وجود دارد که در بدن گردش می کند، چه می توان گفت؟

 

برای فهمیدن این تحقیق، محققان CPT31 را به میمونهایی با عفونت SHIV درمان نشده دادند. در طی 30 روز، این دارو به طور قابل توجهی حضور SHIV در جریان خون آنها را کاهش داد. با این حال، سطح ویروس در اثر مقاومت به دارو در دو یا سه هفته دوباره برمی گردد.

سرانجام، محققان بعد از قطع cocktail داروی cART، در ماکاها توانایی این دارو در حفظ سرکوب ویروسی را آزمایش کردند. cART SHIV را به حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد، اما ویروس پس از قطع درمان به سرعت دوباره برگشت می کند (همانطور که در انسان نیز مشاهده می شود).

در این مطالعه، CPT31 به خودی خود ویروس را در سطح غیر قابل کشف برای ماهها نگه داشته است (تا زمان قطع مصرف دارو).کی می گوید: “چنین روش ساده ای برای نگهداری، می تواند به بیماران گزینه ای جدید برای کنترل ویروسی ارائه دهد که هزینه ای، ﺁسان تر و عوارض جانبی کمتری دارد.”

به موازات کارآزمایی های بالینی، Navigen در حال توسعه فرمولاسیون تزریقی طولانی مدت با CPT31 است که هدف آن تنها نیاز به تزریق دارو هر سه ماه یکبار است.

Welch می گوید:به نظر می رسد فرمولاسیون های تزریقی با عملکرد طولانی در مقایسه با رژیم های دارویی روزانه که می توانند برای حفظ آن چالش برانگیز باشند،از نظر هر دو بیمار و پزشکان بسیار ترجیح داده می شوند.علاوه بر این،داروهای ثابت داروی درمانی ارائه شده توسط چنین فرمولاسیون خطر مقاومت به دارو ناشی از قرص های روزانه از دست رفته و همچنین عوارض جانبی را کاهش می دهد.

آزمایش های آینده بشر، که برای اواخر سال جاری برنامه ریزی شده است، به تعیین اینکه آیا CPT31 در انسان ایمن و مؤثر است، کمک می کند. کی می گوید دوره کامل کارآزمایی بالینی انسان و تأیید FDA متعاقب آن می تواند چندین سال طول بکشد.

منبع:medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا