پزشکی و سلامت

شکلات برای قلب مفید است

براساس تحقیقات منتشرشده در ژورنال اروپایی پیشگیری از بیماری های قلب و مجله انجمن اروپایی قلب و عروق (ESC) ، مصرف حداقل هفته ای یکبار شکلات به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گرفتی رگ های خونی کمک می کند.

دکتر Chayakrit Krittanawong از کالج پزشکی Baylor ، تگزاس گفت: مطالعه ما نشان می دهد كه شکلات به سالم نگه داشتن رگ های خونی قلب کمک می كند.

وی ادامه داد: در گذشته مطالعات بالینی نشان داده است كه شکلات برای فشار خون و باز شدن رگ های خونی مفید است. من می خواستم ببینم که آیا این موضوع روی رگ های خونی قلب نیز تأثیر می گذارد یا نه؟ و اگر این کار را انجام دهند ، فایده دارد یا مضر است؟

محققان با استفاده از تجزیه و تحلیل ترکیبی از مطالعات پنج دهه گذشته به بررسی ارتباط بین مصرف شکلات و بیماری عروقی (انسداد شریانهای کرونر) پرداختند. این تحلیل شامل شش مطالعه روی 336289 شرکت کننده بود که شکلات مصرف می کردند.

در طی تحقیقات تقریباً 14،043 شرکت کننده بیماری عروقی کرونر داشتند و 4667 نفر سکته قلبی داشتند (وقتی بیماری عروقی کرونر پیشرفت می کند و جریان خون به قلب ناگهان مسدود می شود).

شکلات برای قلب مفید است بیماری های قلب و عروق رگ های خونی

نتایج نشان داد که خوردن شکلات بیش از یک بار در هفته با 8٪ کاهش خطر ابتلا به بیماری عروقی کرونر همراه بود.

دکتر کریتاناوونگ گفت: شکلات حاوی مواد مغذی سالم برای قلب و عروق مانند فلاونوئیدها ، متیل اکسانتین ها ، پلی فنول ها و اسید استئاریک است که ممکن است باعث کاهش التهاب و افزایش کلسترول (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول HDL) شود.

وی خاطرنشان کرد: شکلات برای پیشگیری از بیماری عروقی کرونر امیدوار کننده به نظر می رسد ، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چه مقدار و چه شکلاتی می تواند توصیه شود.

در حالی که هنوز مشخص نیست که چه مقدار شکلات مطلوب است ولی دکتر کریتاناوونگ نسبت به پرخوری این نوع خوراکی هشدار داد. وی گفت: به نظر می رسد مقادیر متوسط ​​شکلات از شریان های عروقی کرونر محافظت می کند اما به احتمال زیاد مقادیر زیاد شکلات این امر را انجام نمی دهد.

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا