پزشکی و سلامت

ماسک صورت چقدر از ویروس کرونا COVID 19 محافظت می کند؟

ماسک های صورت می توانند به کند شدن شیوع coronavirus (کرونا ویروس )که باعث COVID 19 می شود کمک کند؟ بله، ماسک صورت همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند شستشوی مکرر دست و فاصله اجتماعی، به کند شدن شیوع ویروس کرونا کمک می کند.

پس چرا در شروع بیماری همه گیر، ماسک صورت توصیه نمی شد؟ در آن زمان، متخصصان نمی دانستند که افراد مبتلا به COVID 19 می توانند ویروس کرونا را قبل از بروز علائم گسترش دهند. همچنین مشخص نیست که برخی افراد مبتلا به COVID 19 هستند اما علائمی ندارند. هر دو گروه می توانند ناآگاهانه ویروس را به دیگران گسترش دهند.

این اکتشافها باعث شد تا گروه های بهداشت عمومی در مورد ماسک های صورت روی صورت خود اقداماتی را انجام دهند. سازمان بهداشت جهانی و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) اکنون ماسک های صورت را در توصیه های خود برای کاهش سرعت ویروس ارائه می دهند. CDC ماسک های پارچه ای را برای عموم توصیه می کند و نه ماسک های جراحی و N95.

ماسک صورت چقدر از ویروس کرونا COVID 19 محافظت می کند؟

انواع مختلف ماسک ها چگونه کار می کنند؟

ماسک های جراحی

ماسک جراحی یک ماسک یکبار مصرف مناسب است که از تماس بینی و دهان در برابر تماس با قطرات، پاشش و اسپری هایی که ممکن است دارای میکروب باشد محافظت می کند. یک ماسک جراحی همچنین ذرات بزرگ موجود در هوا را فیلتر می کند. ماسک های جراحی ممکن است با کاهش قرار گرفتن در معرض بزاق و ترشحات تنفسی پوشنده ماسک، از دیگران محافظت کنند.

 

در حال حاضر، سازمان غذا و داروی ایالات متحده هیچ نوع ماسک جراحی مخصوصاً برای محافظت در برابر کروناویروس را تأیید نکرده است، اما در صورت عدم وجود ماسک های N95، ممکن است این ماسک ها محافظت کنند.

ماسک های N95

در واقع ماسک N95 محافظت بیشتری نسبت به ماسک جراحی دارد زیرا می تواند هنگام استنشاق ذرات بزرگ و کوچک را فیلتر کند. همانطور که از نام آن پیداست، این ماسک به گونه ای طراحی شده است که 95٪ از ذرات بسیار کوچک را مسدود می کند.

برخی از ماسک های N95 دارای دریچه هایی هستند که باعث می شود تنفس راحت تر شود. با استفاده از این نوع ماسک، در هنگام بازدم پوشاننده هوا فیلتر نشده آزاد می شود.ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید قبل از استفاده از دستگاه تنفس N95 در محیط کار، آموزش ببینند و از آزمایش مناسب برخوردار باشند.

مانند ماسک های جراحی، ماسک های N95 قرار است یکبار مصرف شوند. با این حال، محققان روش های ضد عفونی کردن ماسک های N95 را آزمایش می کنند تا بتوان از آنها استفاده مجدد کرد.برخی از ماسک های N95 و حتی برخی ماسک های پارچه ای، دریچه های یک طرفه دارند که باعث می شود تنفس راحت تر آنها شود.

اما از آنجا که دریچه در هنگام نفس کشیدن هوا، هوای فیلتر نشده را آزاد می کند، این نوع ماسک مانع از انتشار ویروس کرونا کاربر نمی شود. به همین دلیل برخی جاها آنها را ممنوع اعلام کرده است.

ماسک پارچه ای

یک ماسک پارچه ای برای به دام انداختن قطرات رها شده در هنگام صحبت کاربر، سرفه یا عطسه آزاد می شودکاربرد دارد. درخواست همه از پوشیدن ماسک پارچه ای می تواند به کاهش شیوع ویروس توسط افرادی که مبتلا به COVID 19 هستند کمک کند اما متوجه آن نمی شود.

پوشش چهره با ماسک پارچه به احتمال زیاد   در صورت استفاده گسترده توسط افراد در محیط های عمومی، استفاده شود جلوی گسترش ویروس COVID 19را میگیرد..  ماسک های صورت پارچه ای برای پیدا کردن یا ساختن آن آسان است و قابل شستشو و استفاده مجدد می باشد.

ماسک ها را می توان از مواد معمول مانند صفحات ساخته شده از پنبه محکم بافته ساخت. دستورالعمل ها به راحتی بصورت آنلاین یافت می شوند. ماسک های پارچه باید شامل چند لایه پارچه باشد. وب سایت CDC حتی دستورالعمل هایی را برای استفاده از ماسک های خیاطی ساخته شده از بانداژ و پیراهن T ارائه می دهد.

نحوه پوشیدن ماسک صورت پارچه ای

CDC توصیه می کند هنگامی که در اطراف افرادی هستید که با شما زندگی می کنند و در محیط های عمومی وقتی که مسافت اجتماعی مشکل است، ماسک صورت پارچه ای بپوشید.

در اینجا چند نکته برای پوشاندن و برداشتن ماسک پارچه ای آورده شده است:

-قبل و بعد از گذاشتن ماسک، دستان خود را بشویید و ضد آب کنید.
-ماسک خود را روی دهان و بینی خود قرار دهید.
-آن را در پشت سر خود گره بزنید یا از حلقه های گوش استفاده کنید و مطمئن شوید که نرم باشد.
-ماسک خود را هنگام پوشیدن لمس نکنید.
-اگر به طور اتفاقی ماسک خود را لمس کردید، دستان خود را بشویید یا ضد عفونی کنید.
-اگر ماسک شما خیس یا کثیف شد، به یک تمیز تبدیل شوید. ماسک استفاده شده را درون کیسه ای قابل آب بندی قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را بشویید.
-ماسک را با اتصال آن یا بلند کردن حلقه های گوش بدون دست زدن به قسمت جلو، جدا کنید

منبع:mayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا