پزشکی و سلامتویژه

شبکیه مصنوعی بیوهیبرید با هدف بازگرداندن بینایی به وسیله سلولهای زنده

تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)، شایعترین بیماری ناتوان کننده بینایی در افراد مسن است. اکنون ، محققان یک درمان بالقوه جدید برای این بیماری ایجاد کرده اند. شبکیه مصنوعی بیوهیبرید ، ساخته شده از ابریشم و مملو از سلول های انسانی جدید که می تواند آسیب ها را ادغام و ترمیم کند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

دژنراسیون ماکولا یا AMD یک دلیل شایع کوری در افراد مسن است. این بیماری باعث می شود که بینایی در مرکز میدان شبکیه رو به تاری  برود. در حال حاضر هیچ راهی برای بازگرداندن بینایی پس از کوری توسط این بیماری وجود ندارد ، اما روش های درمانی برای کاهش سرعت پیشرفت و راه حل های تجربی مانند شبکیه مصنوعی ، پیوند چشم بیونیک و ژن درمانی نیز در دست توسعه است.

دانشمندان اسپانیایی نوع جدیدی از شبکیه مصنوعی را ایجاد کرده اند که می تواند راحت تر با چشم انسان سازگار شود. این دستگاه از چندین لایه سلول شبکیه تشکیل شده است و همراه با فیبروئین ابریشم در یک ژل محافظ محصور شده است. این دستگاه ها را می توان با جراحی در چشم بیماران AMD کاشت تا بینایی آنها بازیابی شود.

سلولهای چشم دارای نورونهای شبکیه ای هستند که می توانند نور را تشخیص  دهند. اپیتلیوم رنگدانه شبکیه ، نورون ها را تغذیه می کنند. مولر گلیا ، از سلولهای عصبی پشتیبانی می کند. و سلولهای بنیادی مزانشیمی می تواند به سلولهای کاشته شده کمک کند تا با سلولهای بیمار ادغام شوند. در مجموع ، این ساختار برای کمک به رشد و تکامل سلول های عصبی طراحی شده است و آسیب های ناشی از این بیماری را اصلاح می کند.

تیم تحقیقاتی برای بررسی بیشتر، این شبکیه های زیستی را طی 7 روز در آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند و در نهایت دریافتند که سلولهای عصبی موجود می توانند زنده بمانند، رشد کنند و همچنین سلولهای عصبی جدیدی را ایجاد کنند.

این روش یک شروع امیدوار کننده است، اما هنوز این شبکیه در حیوانات آزمایش نشده است وما می بایست منتظر نتایج آزمایش های بیشتر در مورد این شبکیه مصنوعی باشیم.

این تحقیق در مجله مهندسی عصبی منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا