پزشکی و سلامتویژه

آزمایش خون می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را پیش بینی کند

تشخیص بیماری آلزایمر از طریق روشهای فعلی دشوار است و باید مقدار بیماری به حدی برسد که قابل تشخیص باشد. در تحقیقات جدید آزمایش خون برای یافتن پروتئین ها احتمالا می تواند گزینه مناسبی برای جایگزین روش های قدیمی نظیر اسکن PET باشد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

این آزمایش برای اسکن خون از نظر علائم اولیه بیماری مانند پروتئین های سمی به نام تاو و آمیلوئید طراحی شده است. این آزمایشات درها را برای درمان های موثرتر و مدیریت بیماری باز می گذارد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه لوند سوئد در تلاشند تا بیماری را در مراحل اولیه و قبل از آن که به زوال عقل تبدیل شود ، تشخیص دهند. این تحقیق بر روی دو پروتئین در خون به نام tos phosphorylated و neurofilamet متمرکز است که هر دو به عنوان بخشی از فن آوری های آزمایش خون معرفی شده اند.

در این تحقیق 573 نفر با از دست دادن حافظه خفیف و میانگین سنی 71 سال شرکت کردند. تیم با استفاده از آزمایش خون برای تجزیه و تحلیل سطح این دو پروتئین در خون ، مدلی را توسعه دادند که این دو داده را با هم ترکیب و از آنها برای پیش بینی بیماری افراد استفاده می کند.

اسکار هانسون ، رهبر این تحقیق ، توضیح می دهد که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در حال حاضر وقتی فقط دچار اختلال خفیف حافظه شده اند ، یعنی سالها قبل از مرحله زوال عقل بیماری ، باید تحت مراقبت قرار گیرند.

وی افزود: در اغلب موارد برای پزشکان تشخیص صحیح اختلال خفیف حافظه دشوار است، زیرا شرایط مختلف غیر از آلزایمر می تواند این تشخیص را مشکل دار کند. در این مطالعه مدلی تهیه شد که بر اساس نتایج یک آزمایش خون ساده و با اعتبار بالا توان پیش بینی شود که چه کسانی در طی چهار سال به زوال عقل آلزایمر مبتلا می شوند.

این تیم با ساخت ابزاری آنلاین، داده هایی مانند سن ، جنسیت و نتایج آزمایشات شناختی را با نتایج آزمایش خون ترکیب می کند. تصویر کامل شده از شرایط یک فرد می تواند برای پیش بینی خطر ابتلا به آلزایمر در طی دو سال یا چهار سال استفاده شود.

هانسون می گوید: هدف ما طی چند سال گذشته یافتن روشهای ساده ای برای تشخیص زود هنگام و شروع درمان است. این کار به مطالعات بیشتری نیاز دارد، اما ما یک قدم مهم به هدف خود نزدیک شده ایم.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا