پزشکی و سلامتعلمی

روش جراحی جدید برای بهبود اختلالات عملکرد دست و بازو پس از سکته مغزی

هر ساله بیش از 795،000 نفر در ایالات متحده دچار سکته مغزی می شوند و تقریباً 80٪ آنها با اختلال در عملکرد دست و بازو مواجه می شوند و حدود 50 تا 60٪ از این جمعیت بعد از شش ماه نیز هنوز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. اکنون محققان با آزمایش های بالینی جدید که در The Lancet منتشر شده است، روش تازه ای را برای بهبود سریعتر بیماران ارائه می دهند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

به طور سنتی، بیماران سکته مغزی سعی می کنند که از طریق توان بخشی جسمی و فیزیوتراپی، عملکرد حرکتی خود را بازیابند. با این حال، بیشتر بیماران در نهایت یا به بهبودی کامل دست پیدا نمی کنند و یا با گذشت زمان دست از فعالیت بر می دارند.

آزمایشات بالینی جدید نشان می دهد که بیمارانی که از دوره درمانی ترکیب شده از تحریک عصب واگ (VNS) و توان بخشی استفاده کرده اند، در مقایسه با کسانی که از این دوره درمانی استفاده نکرده اند، در بهبود اختلال حرکتی بالاتنه پیشرفت بیشتری داشته اند. عصب واگ به عنوان یک آنتن طبیعی برای مغز است که از سینه و شکم به سمت ساقه مغز می رود و بسیاری از عملکردهای بدن را تنظیم می کند.

در این کارآزمایی بالینی بین المللی، 53 شرکت کننده با اختلال حرکتی ضعیف، متوسط ​​و شدید در ناحیه بازو شرکت داشته اند. در این آزمایش، کسانی که می خواهند تحریک عصبی را دریافت کنند، پزشکان سیم مخصوصی را در گردن آنها فرو می کنند و به دور عصب واگ می پیچند. سپس سیم مذکور به دستگاه تولید کننده نبض که در قفسه سینه کاشته شده متصل می شود. این کار برای ریکاوری عصب واگ انجام می شود.

بعد از عمل جراحی ، همه بیماران شش هفته در کلینیک درمانی، فیزیوتراپی دریافت می کنند. پس از طی این دوره، بیماران با یک دوره درمان خانگی به صورت روزانه به درمان خود ادامه می دهند.

محققان پس از آزمایش بالینی متوجه شدند که کسانی که تحریک عصبی دریافت می کردند، در چندین معیار استاندارد عملکرد دست و بازو، نمره بالاتری گرفتند.

لیو رئیس جراحی مغز و اعصاب و ارتوپدی در مرکز توانبخشی ملی رانچو لوس آمیگوس گفت: تصور می شود که این دستگاه با ایجاد ترشحات عصبی در مغز (که پاسخ های بدن را تنظیم می کنند) برای تقویت مدارهای حرکتی در مغز کار می کند و مغز را قادر می سازد تا وظایف را به طورموثر یاد بگیرد. VNS در حال حاضر به طور گسترده ای برای درمان صرع استفاده می شود و نقش فزاینده ای در درمان افسردگی شدید دارد.

لیو گفت: برای مدت طولانی بیماران سکته مغزی با گزینه های درمانی محدودی برای بهبود روبرو بوده اند. این درمان جدید به معنای دستیابی به موفقیت است که می تواند برای بسیاری از بیماران سکته مغزی تغییر دهنده زندگی باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا