پزشکی و سلامتعلمیویژه

جراحی سرطان لوزالمعده با دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen

برای اولین بار برای تشخیص بافت های سرطانی پانکراس در حین جراحی از دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen استفاده شده است. این دستگاه در جراحی های سرطان لوزالمعده، بافت ها و حاشیه های جراحی را به طور مستقیم در بیماران مورد بررسی قرار می دهد و همچنین بافت های سالم را از بافت های سرطانی متمایز می کند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen هر 15 ثانیه عملیات تجزیه و تحلیل بافت ها را تکرار می کند که این روش بیش از 100 برابر سریعتر از آزمایش استاندارد فعلی است. توانایی شناسایی دقیق حاشیه بین بافت سالم و سرطانی در جراحی های سرطان لوزالمعده می تواند بیشترین بقا را برای بیماران ایجاد کند.

شایع ترین نوع سرطان لوزالمعده ، آدنوکارسینومای مجرای لوزالمعده است و این نوع سرطان به سرعت گسترش می یابد. برای بقای فرد بیمار، موثرترین گزینه درمانی، برداشتن تومور از طریق جراحی است.

جراحان برای برداشتن غده سرطانی با یک معضل بزرگ روبرو هستند. این معضل تشخیص بافت سالم از بافت های سرطانی است. اگر بعد از جراحی هر مقدار بافت سرطانی در بدن باقی بماند، خطر رشد مجدد تومور وجود دارد و بیمار را مجبور به انجام مراحل اضافی نظیر جراحی ، پرتودرمانی یا شیمی درمانی می کند و احتمال زنده ماندن بیمار را کاهش می دهد.

از طرف دیگر ، از بین بردن بیش از حد بافت سالم، به ویژه اندام های حیاتی بدن، می تواند سلامت بیمار را نیز به خطر اندازد. تعیین حاشیه بین بافت سالم و سرطانی برای یک جراحی موفق بسیار مهم است.

دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen در جراحی های سرطان لوزالمعده توسط محققان برای تجزیه و تحلیل 157 بافت لوزالمعده دارای پانکراس برای توسعه و ارزیابی فناوری در آزمایشگاه سرطان لوزالمعده مورد آزمایش قرار گرفته شد.

نتایج منتشر شده از استفاده دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen در حین عمل بسیار موفق آمیز بوده است. تحقیقات بالینی منتشر شده در مورد این فناوری در سال 2017 باعث ایجاد اشتیاق و علاقه گسترده ای بین محققان شد و نتیجه آن منجر به تولید دستگاه تشخیص سرطان MasSpec Pen شده است.

محققان در نهایت قصد دارند این طرح را برای تأیید به عنوان یک دستگاه پزشکی به سازمان غذا و داروی ایالات متحده ارائه دهند. لازم به ذکر است که نتایج این آزمایش توسط تیمی از دانشگاه تگزاس در آستین و کالج پزشکی بیلور ، این هفته در مجموعه مقالات آکادمی علوم ملی منتشر شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا