پزشکی و سلامتعلمی

نتایج امیدوار کننده آزمایش فاز 1 انسانی واکسن آنفلوانزا

حتی پس از دهه ها تحقیق و استراتژی های گسترده برای واکسیناسیون جهانی و تولید واکسن آنفلوانزا، آنفلوانزای فصلی هنوز سالانه صدها هزار نفر را به کام مرگ می کشاند. توانایی ویروس در جهش و فرار از واکسن ها بدان معنی است که ما دائماً در حال بررسی آخرین روش های موجود هستیم. در ادامه به نبض دیجیتال بپیوندید.

واکسن های آنفلوانزا در حال حاضر برای تقویت سیستم ایمنی بدن جهت شناسایی پروتئینی در سطح ویروس آنفلوانزا به نام هماگلوتینین (HA) ساخته شده اند. مشخصه منحصر به فرد روی این پروتئین ها همان چیزی است که واکسن های آنفولانزای فعلی ما به دنبال آن هستند، اما این سرهای پروتئینی جهش سریعی دارند و به همین دلیل است که هر ساله واکسن های آنفلوانزا باید دوباره فرموله شوند.

جهش به میزان کم در قسمت متفاوتی از پروتئین HA است که به آن ساقه گفته می شود. این بخش از پروتئین از یک زیرگروه آنفلوآنزا و با دیگری متفاوت نیست، به این معنی که هدف کاملی برای واکسن آنفلوانزای جهانی می باشد.

نتایج امیدوار کننده آزمایش فاز 1 انسانی واکسن آنفلوانزا
نتایج امیدوار کننده آزمایش فاز 1 انسانی واکسن آنفلوانزا

در حال حاضر انواع مختلفی از واکسن های آنفلوانزا جهانی و در مراحل مختلف توسعه قرار دارند. یک روش با استفاده از فناوری mRNA به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا ساقه های HA را تشخیص دهد، در روش دیگر از ذرات نانو برای ایجاد محافظت موثر استفاده می شود. این در حالی است که چندین آزمایش فاز اول انسانی در حال آزمایش ایمنی و کارآیی این واکسن های مختلف آنفلوانزا هستند اما تاکنون هیچ یک نتیجه ای را گزارش نکرده اند.

مطالعه ای که اخیراً در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است اولین گزارشی است که نتایج موفقیت آمیز فاز 1 آزمایش واکسن آنفلوانزای جهانی را که ساقه های HA را هدف قرار داده است گزارش می کند. آزمایش فاز 1، این واکسن را در ایجاد پاسخ ایمنی طولانی مدت در تعداد کمی از بزرگسالان سالم، ایمن و موتر دانست.

این مطالعه نشان داد که آنتی بادی های ساقه HA استخراج شده توسط واکسن، حداقل 18 ماه پس از اتمام آزمایش در بدن باقی مانده اند. این نشان می دهد که واکسن پتانسیل محافظت طولانی مدت در برابر تمام گونه های آنفلوانزا را فراهم می کند و نیاز به واکسیناسیون های سالانه را برطرف می کند.

محققان محتاطانه تأکید می کنند که این فقط آزمایش انسانی فاز 1 است و برای ارزیابی اینکه آیا واکسن از بیماری یا عفونت محافظت می کند، طراحی نشده است.

منبع  »  NewAtlas

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا