پزشکی و سلامت

تشخیص بیماری پارکینسون با دقت بالا توسط آزمایش پوست

تشخیص بیماری پارکینسون یک اقدام ساده نیست زیرا پزشکان برای دستیابی به آن به ترکیبی از علائم بیماری، علائم بالینی و معاینات متکی هستند. پیشرفتهای تحقیقاتی زیادی در این زمینه صورت گرفته که می‌تواند در مراحل اولیه بیماری حتی در دهه‌ها قبل از بروز علائم، تشخیص داده شود و اکنون دانشمندان با نشان دادن چگونگی استفاده از بافت برداری پوست – آزمایش پوست – برای شناسایی بیماری با درجه دقت بالا، محصول دیگری را تولید کرده اند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

دکتر توماس بیچ، محقق این تحقیق در دانشگاه ایالتی آیووا ، می‌گوید: دقت تشخیص بالینی برای بیماری پارکینسون در مراحل اولیه بسیار ضعیف بوده و فقط حدود 50-70 درصد است و از آنجایی که آزمایش‌های بالینی باید در مراحل اولیه برای جلوگیری از آسیب بیشتر مغز انجام شود با مشکل روبرو شده اند. از نظر این محقق، بهبود دقت تشخیصی بالینی اولین کاری است که باید برای یافتن درمان‌های مفید جدید برای بیماری پارکینسون انجام شد.

بیچ و تیم وی امیدوارند با تمرکز بر روی پروتئین‌های كژتابیده آلفا-سینوکلئین، این دقت تشخیصی را بهبود بخشند. این موارد به عنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری پارکینسون دیده می‌شوند زیرا با هم جمع می‌شوند و اعتقاد بر این است که منجر به مرگ تدریجی نورونهای ترشح کننده دوپامین در مغز می‌شود که باعث علائم حرکتی مشخصه بیماری می‌شود.

این پروتئین‌های كژتابیده ممکن است در سایر قسمتهای بدن مانند روده و حتی اشکهای ما جمع شوند و بیچ و همکارانش با تحقیقات قبلی دریافته‌اند که می‌توانند در بافتهای بدن از جمله پوست نیز جمع شوند. این امر احتمال شناسایی نشانگر زیستی از طریق نمونه برداری از پوست را افزایش می‌دهد و در واقع تعدادی از پروژه‌ها در حال بررسی این امکان از طریق مکانیزم‌های مختلف است.

این مطالعه جدید شامل 50 نمونه پوست بود که نیمی از بیماران مبتلا به پارکینسون و نیمی دیگر از افراد بدون هیچ بیماری عصبی گرفته شده است. این تیم از یک روش شیمیایی استفاده کردند که به طور خاص برای شناسایی پروتئین‌های كژتابیده بهینه سازی شده بود و توانست بیماری پارکینسون را در 24 بیمار به درستی تشخیص دهد در حالی که تجمع پروتئین فقط در یکی از گروه‌های کنترل (گروه بدون هیچ بیماری) مشاهده شد.

دکتر چارلز آدلر از کلینیک مایو می‌گوید: “این نتایج حساسیت و ویژگی فوق العاده بالایی را نشان می‌دهد که برای آزمایش تشخیصی بسیار مهم است.”

آزمایش و بافت برداری پوست نتایج خوبی برای پیگیری روشهای جدید تشخیصی که می‌تواند پارکینسون را در مراحل اولیه خود بدست آورد ارائه می‌دهد. این موضوع می‌تواند به معنای درمان‌های جدید باشد که پزشکان را قادر می‌سازد شروع علائم شدید را کند کرده و یا شاید روزی این بیماری را متوقف کنند.

رهبر این مطالعه می‌گوید: “از آنجا که در حال حاضر هیچ آزمایش آسان و قابل اعتمادی برای تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون در دسترس نیست ما فکر می‌کنیم علاقه زیادی به استفاده بالقوه از نمونه‌های پوستی برای تشخیص وجود داشته باشد.”

منبع  » newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا