پزشکی و سلامتعلمیویژه

از بین بردن ویروس کرونا و HIV با اشعه ماوراء بنفش

بر اساس مطالعه جدید دانشگاه تورنتو (U of T) Scarborough، لامپ های مورد استفاده در دفاتر و فضاهای عمومی می توانند ویروس های کرونا و HIV را از بین ببرند. محققان با استفاده از نورهای UV-LED در محدوده بین نور سفید و اشعه ماوراء بنفش (UV)، توانستند آلودگی میکروب ها را کاهش دهند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

محققان دریافتند که نورهای UV ویروس ها را از طریق تشعشع از بین می برند. در ابتدا محققان بر این باور بودند که اگر بتوان هاگ‌های باکتری را از بین ببرند، می‌توانند به طور منطقی نتیجه بگیرند که بیشتر ویروس‌های دیگر را می توانند با همان روش از بین برند.

در ابتدا محققان هاگ های باکتری ای که در برابر این تابش مقاوم هستند را در معرض نورهای UV قرار دادند. پس از این کار محققان دریافتند که در عرض 20 ثانیه پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، رشد هاگ ها 99٪ کاهش یافته است.

سپس محققان قطرات حاوی ویروس کرونا یا HIV را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دادند تا ببینند آیا ویروس های فعالی از آنها باقی مانده است یا خیر. به صورت شگفت انگیزی مشاهده کردند که تنها با 30 ثانیه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، توانایی ویروس ها برای آلوده کردن افراد تا حدود 93 درصد کاهش یافته است.

این گروه ویروس‌ها را در غلظت‌های مختلف مورد آزمایش قرار دادند و نتیجه کار کاهش 88 درصدی عفونت را نشان می داد.

این مطالعه منتشر شده در مجله ویروس شناسی نشان می دهد که لامپ های UV-LED به عنوان ابزاری که می تواند به طور ایده آل برای کمک به جلوگیری از بیماری همه گیر مورد استفاده قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا