فناوری

آزمایش نمونه اولیه از خون ، صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می دهد

آزمایش نمونه اولیه از خون، صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می دهد GFAP

به طور کلی ، نحوه تشخیص صدمات مغزی توسط پزشکان از طریق سی تی اسکن انجام می گیرد، اما اخیراً دیدیم که چگونه پروتئینی به نام GFAP می تواند نقش مهمی در تشخیص سریعتر آن داشته باشد. از این نشانگر زیستی در آزمایش خون برای آشکار کردن میزان آسیب بافت مغزی در چند ساعت استفاده می شود و اخیراً برای استفاده بالینی تأیید شده است. اما محققان در یک مطالعه جدید هدف خود را بر روی یک محلول که در عرض 15 دقیقه نتیجه را تعیین می کند گذاشته اند. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اولین آزمایش خون را برای آسیب مغزی در سال 2018 تأیید کرد و روی یک ابزار تشخیصی که می تواند ضایعات داخل جمجمه را از طریق افزایش سطح GFAP در خون نشان دهد، آزمایش کرد. این آزمایش پیشرفت قابل توجهی در مورد درمان صدمات مغزی است زیرا تشخیص اینکه چه بیمارانی به سی تی اسکن گران قیمت نیاز دارند و کدام یک نه را آسان تر می کند.

با این حال، آنچه می تواند مفیدتر باشد، یک دستگاه تست موضعی است که می تواند این نوع ارزیابی ها را در عرض چند دقیقه و نه چند ساعت انجام دهد. دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ به منظور دستیابی به این هدف، تحقیقاتی را بر روی تقریباً 1500 بیمار آسیب دیده مغزی و خون آنها انجام دادند تا بررسی کنند که آیا علائم هشدار دهنده می توانند زودتر از این قسمت برداشت شوند.

پلاسمای افراد با استفاده از نمونه اولیه دستگاه جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. دانشمندان به دنبال سطح GFAP برای پیش بینی صدمات مغزی داخل جمجمه در سی تی اسکن های گرفته شده پس از آن بودند. این نتایج با نشانگر زیستی دیگری به نام S100B که در پاسخ به آسیب های مغزی در خون منتشر شده مقایسه شد.

در حالی که سطح هر دو پروتئین در تجزیه و تحلیل افزایش یافته بودند اما GFAP به طور قابل توجهی از S100B به عنوان یک نشانگر تشخیصی برای آسیب مغزی بهتر عمل کرد. در حقیقت این دستگاه در استفاده از سطح GFAP برای پیش بینی نیاز به سی تی اسکن بسیار خوب عمل کرد. تیم تحقیق می گوید اکنون می توان یک سکوی پرش برای راه حل های واقعی فراهم کرد که نتایج بسیار سریع تری ارائه می دهند.

آزمایش نمونه اولیه از خون، صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می دهد

آزمایش نمونه اولیه از خون، صدمات مغزی را در عرض چند دقیقه نشان می دهد

دانشمندان در مقاله خود می نویسند: نتایج ما آزمایش GFAP نمونه اولیه پلت فرم POC را تأیید کرده که نتایج را در عرض چند دقیقه (کمتر از 15 دقیقه) و بسیار سریعتر از روش فعلی FDA ارائه می دهد.

دیوید اوکونکوو ، نویسنده اصلی این مقاله ، می گوید: این پروتئین می تواند شدت TBI را از طریق یک آزمایش خون ساده نشان دهد. اما امیدواریم بتوانیم از دستگاهی استفاده کنیم که در بیمارستان ها، مطب پزشکان و مراکز مراقبت های فوری برای درمان صدمات مغزی مورد استفاده گسترده قرار بگیرد. تمام کاری که باید انجام دهیم این است که یک کارتریج اضافی به دستگاه اضافه کنیم تا خون را برای پروتئین GFAP تجزیه و تحلیل کند.

منبع  »  NewAtlas

 

دیدگاهتان را بنویسید