فناوری

آیا پارادوکس سفر در زمان آزاد از نظر تئوری امکان پذیر است؟

با توجه به مدل سازی ریاضیات یک دانشجوی کارشناسی دانشگاه کوئینزلند، سفر در زمان آزاد از لحاظ نظری امکان پذیر است.

دانشجوی سال چهارم لیسانس علوم پیشرفته ژرمن توبار در حال بررسی امکان سفر در زمان، تحت نظارت فیزیکدان UQ دکتر فابیو کوستا است.

در ادماه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

آیا پارادوکس سفر در زمان آزاد از نظر تئوری امکان پذیر است؟
فیزیکدانان UQ بدنبال درک قوانین اساسی سفر در زمان بوده اند. اعتبار: OtoGodfrey.com

آقای توبر بیان داشت: “پویایی کلاسیک می گوید اگر شما از وضعیت سیستم در یک زمان خاص مطلع هستید، می تواند کل تاریخ سیستم را به ما بگویید.”

“این طیف گسترده ای از برنامه ها است، از جمله اجازه دادن به ما برای ارسال موشک به سیارات دیگر و مدل سازی نحوه جریان مایعات.

مثال:

به عنوان مثال، اگر من موقعیت و سرعت فعلی جسمی را که تحت نیروی جاذبه قرار دارد را بدانم، می توانم مکان آن را در هر زمان محاسبه کنم.

با این حال، نظریه نسبیت عام انیشتین وجود حلقه های زمانی یا سفر در زمان را پیش بینی می کند – جایی که یک رویداد می تواند در گذشته و آینده خود باشد – از لحاظ نظری مطالعه پویایی را مورد تایید خود قرار می دهد.

آیا هر دو نظریه درست می باشند؟

آقای توبر می گوید: نظریه واحدی که می تواند هم پویایی سنتی را با هم سازگار کند و هم نظریه نسبیت اینشتین یکی از اهداف بزرگ علم فیزیک است.

اما دانش فعلی می گوید هر دو نظریه نمی تواند هر دو درست باشد. به عنوان فیزیکدان، ما می خواهیم اساسی ترین قوانین اساسی جهان را درک کنیم و سالها است که درمورد چگونگی علم پویایی با پیش بینی های انیشتین متحیرم.

 آیا سفر در زمان از نظر ریاضی امکان پذیر است؟

آقای توبر و دکتر کاستا می گویند که آنها راهی برای “مربع اعداد” پیدا کرده اند و دکتر کوستا گفت که محاسبات می تواند پیامدهای جذابی برای علم داشته باشد.

دکتر فابیو کوستا (سمت چپ) با دانشجوی کارشناسی علوم پیشرفته ژرمن توبر.

دکتر کوستا بیان داشت: “ریاضیات بررسی می کند – و نتایج موارد علمی را تخیلی می دانند.”

این یک تناقض است – ناسازگاری که اغلب مردم را به این فکر می اندازد که سفر در زمان نمی تواند در جهان ما رخ دهد.

برخی از فیزیکدانان می گویند این امکان وجود دارد، اما از لحاظ منطقی پذیرش آن دشوار است، زیرا این امر بر آزادی ما در انجام هرگونه اقدام خودسرانه تأثیر می گذارد.

این بدان معنی است که شما می توانید در زمان سفر کنید، اما نمی توانید کاری کنید که یک پارادوکس اتفاق بیفتد. ”

با این حال، محققان می گویند کار آنها نشان می دهد که هیچ یک از این شرایط لازم نیست و ممکن است رویدادها خود را تنظیم کنند تا از نظر منطقی با هر عملی که مسافر زمان انجام می دهد سازگار باشد.

سعی کنید پارادوکسی ایجاد کنید، رویدادها همیشه خود را تنظیم می کنند تا از هر گونه تناقضی جلوگیری شود.

دامنه فرآیندهای ریاضیاتی که ما کشف کردیم نشان می دهد که سفر در زمان با اراده آزاد در جهان ما بدون هیچ گونه پارادوکسی امکان پذیر است.


منبع: scitechdaily

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا