فناوری

استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای درمان آلزایمر

مغز-استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای درمان آلزایمر

بیماری آلزایمر (AD) با تجمع پروتئین های آمیلوئید بتا و تائو مشخص می شود که باعث ایجاد پلاک ها و درهم آمیختگی در مغز شده و به نظر می رسد بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد.آزمایشات قبلی داروها برای حل این پلاک ها و لکه های پروتئینی ناموفق بوده است.عصب شناسان قصد دارند با ارسال امواج الکترومغناطیسی عمیق به مغز، بیماران مبتلا به آلزایمر را درمان کنند.

استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای درمان آلزایمر

گروهی از محققان امپریال کالج لندن و انستیتو تحقیقات فراموشی انگلیس بودجه ای ۱.۵ میلیون دلاری از  چند سرمایه گذار آمریکایی از جمله بیل گیتس برای آزمایش این فناوری دریافت کرده اند.

در همین راستا آنها ۲۴ بیمار در مراحل اولیه آلزایمر را انتخاب کرده اند تا در آزمایش این درمان شرکت کنند. این روش درمانی روزانه ۲ ساعت و به مدت ۲ هفته انجام می شود.

با کمک این فناوری نوین الکترودهایی به جمجمه متصل می شوند. این الکترودها امواجی بی ضرر با فرکانس بالا به مغز ارسال می کنند. اشعه های مذکور فرکانس های متغیری بین ۲ هزار تا ۲۵۰۰ هرتز دارند و هنگام گذر از روی یکدیگر، یک موج سومی به وجود می آورند که ضعیف و حدود ۵ هرتز است.

محققان معتقدند این موج سوم به درمان بیماران کمک کند. این موج در بخش هیپوکامپوس مغز به وجود می آید که مسئول ایجاد خاطرات تازه است. آنها امیدوارند چنین فرایندی میتوکندری این قسمت از مغز را فعال کند. میتوکندری منبع انرژی سلولی است و که در اثر ابتلا به آلزایمر آسیب می بیند.

امواج الکترومغناطیسی موج سوم در حقیقت با فرکانس روشن شدن سلول های مغز یکسان است و این امر سبب می شود اعصابی که در نتیجه ابتلا به آلزایمر آسیب دیده اند، دوباره فعال شوند.

آزمایش فناوری روی داوطلبان سالم نشان داد این تکنیک جریان خون به مغز را بیشتر می کند و به ارتقای نتایج تست شناسایی چهره کمک می کند.

اما  آزمایش بالینی جدید برای نخستین بار با حضور بیماران مبتلا به آلزایمر و از ماه ژانویه ۲۰۲۱ میلادی آغاز می شود.

منبع:ion

دیدگاهتان را بنویسید