فناوری

استفاده از فوتون ها به عنوان رشته ای برای بافت اشکال جدید ماده

تحقیقات جدید موفق شده است راهی پیدا کند که دو تا ذره با بار منفی الکترون-مانند را به هم متصل کند که می تواند فرصت هایی برای ایجاد مواد جدید برای استفاده در توسعه های جدید فن ﺁوری فوتون ها ایجاد کند.

تحقیقات جدید از دانشگاه ساوت‌همپتون، روشی را برای اتصال دو ذره با بار منفی که می‌توانند فرصت‌هایی برای ایجاد مواد جدید برای استفاده در پیشرفت‌های فن‌ﺁوری جدید فوتون ایجاد کنند، کشف کرده است.

استفاده از فوتون ها به عنوان رشته ای برای بافت اشکال جدید ماده

بارهای الکتریکی مثبت و منفی، یکدیگر را جذب می کنند، اتمها، مولکول ها و تمام چیزهایی که ما معمولا به عنوان ماده به ﺁنها اشاره می کنیم را تشکیل می دهند. با این وجود، بارهای منفی، یکدیگر را دفع می کنند، و برای شکل دادن اجسام جدید اتمی، نیاز به چسباندن تعداد فوتون بیشتری است تا این دفع الکترواستاتیکی را جبران کرده و ذرات را به یکدیگر متصل کنیم.

در این آخرین مطالعه، که در ژورنال Nature Physics منتشر شده است، یک تیم بین المللی به سرپرستی پروفسور Simone De Liberato از دانشکده فیزیک و نجوم در دانشگاه ساوتهمپتون، برای اولین بار نشان داد که فوتون ها، ذراتی که نور را تشکیل می دهند، می توانند. برای چسباندن بارهای منفی مورد استفاده قرار می گیرند، و فرم جدیدی از ماده ای را ایجاد می کنند که آنها را به عنوان یک Exciton Photon Bound نامگذاری کرده اند.

در پیش بینی نظری که سال گذشته توسط همان تیم منتشر شد، پروفسور دلیبراتو و همکارانش با فن ﺁوری نانو دستگاه را ساختند، و الکترون ها را در چاه های نانوسکوپی به دام انداختند. ﺁنها با نشان دادن فوتونهایی که با انرژی کافی بالا به دستگاه اصابت کرد الکترونهای استخراج شده از چاه، که جلوه ای از اثر فوتوالکتریک است، که کشف ﺁنها جایزه نوبل سال ۱۹۲۱ را به خود اختصاص داد، شروع کردند.

پروفسور دی لیبراتو و تیم وی سپس دستگاه را بین دو آینه طلایی محصور کردند، که فوتونها را به دام انداختند و انرژی درخشان نزدیک الکترونها را متمرکز کردند و تعامل بین نور و ماده را به طرز چشمگیری افزایش دادند.

آنها مشاهده کردند که یک الکترون با بار منفی که توسط یک فوتون برخورد میکند،در عوض در چاه به دام می افتد، و در یک پیکربندی الکترونیکی جدید که توسط فوتون تثبیت شده است، به سایر الکترون های دارای بار منفی متصل می شود.

این نتیجه نشان می‌دهد که امکان ساخت اتمهای مصنوعی جدید با پیکربندی‌های الکترونیکی، به‌ طور چشمگیری،در زمینه ای کاربردهای علمی و تکنولوژیکی گسترش یافته است.پروفسور د لیبراتو در توضیح اهمیت کشف تیم خود گفت: “ما نشان دادیم که چگونه از نور به عنوان یک زیپتی زیر اتمی استفاده کنیم، و الکترون ها را به هم متصل کنیم تا اشیأ جدید اتم مانند را ایجاد کنیم. با این کار، فهرست مواد موجود برای طراحی دستگاه‌های فوتونیک را گسترش دادیم. من مشتاقانه منتظرم ببینم که چگونه بسیاری از همکاران در فوتونیک از این نتیجه بهره برداری می کنند تا با ساخت دستگاه های جدید دنیا را شگفت زده کنند.

ما را درصفحه تلگرام دنبال کنید: نبض دیجیتال

منبع:sciencedaily

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا