فناوری

ایرانیان باستان 900 سال پیش فولاد کروم ( ضد زنگ ) می ساختند

ایرانیان باستان 900 سال پیش فولاد کروم ( ضد زنگ ) می ساختند

کروم یک ماده افزودنی رایج در آلیاژها برای ساخت موادی مانند فولاد ابزار یا فولاد ضد زنگ است و مدت ها تصور می شد که در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 اختراع شده است. اما اکنون، باستان شناسان دریافته اند که ایرانیان باستان از قرن یازدهم – تقریباً هزار سال قبل – کروم را در فولاد خود مخلوط می کردند. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

این تیم به رهبری رحیل علیپور از دانشگاه کالج لندن (UCL) چندین نسخه خطی قرون وسطایی فارسی را مطالعه کردند و یک مکان باستانی به نام چاهک در جنوب ایران را به عنوان یک سایت تولید فولاد باستان شناسایی کردند.

بخصوص یک نسخه خطی توجه آنها را خیلی به خود جلب کرد. این نسخه با عنوان الجماهر في معرفة الجواهر، که به “خلاصه ای برای شناختن سنگهای قیمتی” ترجمه می شود در قرن دهم یا یازدهم میلادی توسط دانشمند ابو ریحان بیرونی نوشته شده است. نکته اساسی اینجاست که این تنها دستور شناخته شده برای ساخت فولاد در ظرف ها با درجه حرارت بالا بود. مسئله این است که پیروی از یک دستورالعمل هزار ساله ممکن است دشوار باشد.

ماركوس مارتینون-تورس ، آخرین نویسنده مطالعه می گوید: “فرآیند شناسایی می تواند بسیار طولانی و پیچیده باشد و این به چندین دلیل است. اولاً، زبان و اصطلاحاتی که برای ثبت فرآیندهای تکنولوژیکی یا مواد استفاده می شود ممکن است دیگر مورد استفاده قرار نگیرند، یا معنی و انتساب آنها با آنچه در علم مدرن استفاده می شود متفاوت باشد. علاوه بر این، نوشتن در آن زمان فقط به نخبگان اجتماعی، به جای فردی که این کار را انجام داده بود، محدود شده بود که ممکن است منجر به اشتباه یا حذف متن شود.”

یک ماده با عنوان “روسختاج” باستان شناسان را متحیر کرد و سرانجام آن را به عنوان ماده معدنی کرومیت شناسایی کردند که می تواند برای ساخت فولاد بتونی کروم استفاده شود. مهمتر اینکه، این امر با کشف آثار کرومیت و کروم در آثار باستانی از سایت چاهاک پشتیبانی شد.

ایرانیان باستان 900 سال پیش فولاد کروم ( ضد زنگ ) می ساختند

ایرانیان باستان 900 سال پیش فولاد کروم ( ضد زنگ ) می ساختند

میزان این کروم بسیار کمتر از آنچه در فولاد ضد زنگ مدرن و فولاد ابزار پیدا می کنید است که می تواند به 11 تا 13 درصد برسد، اما این واقعیت که در چیزی بسیار قدیمی یافت شده قابل توجه است.

علیپور، نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: “تحقیقات ما اولین شواهد از افزودن آگاهانه یک ماده معدنی کروم در تولید فولاد را ارائه می دهد.” “ما معتقدیم این یک پدیده فارسی بود. این تحقیق نه تنها اولین شواهد شناخته شده در مورد تولید فولاد کروم که از اوایل قرن یازدهم میلادی شروع می شود را ارائه می دهد، بلکه یک ردیاب شیمیایی را ارائه می دهد که می تواند به شناسایی مصنوعات فولادی بتونه در موزه ها یا مجموعه های باستان شناسی کمک کند تا به منشا آنها در چاهک برسند. ”

منبع  »  NewAtlas

دیدگاهتان را بنویسید