فناوری

بزرگترین دوربین دیجیتال جهان اولین تصاویر 3200 مگاپیکسلی می گیرد + ویدئو

این ابزار تصویربرداری نسل جدید که برای سنجش عمیق اسرار جهان ساخته شده است، بزرگترین عکسهای گرفته شده تا بحال را ارائه داده است. سطح کانونی این بزرگترین دوربین دیجیتال جهان برای گرفتن اولین تصاویر 3200 مگاپیکسلی مورد استفاده قرار گرفت. تیم تحقیقاتی اکنون در حال آماده سازی نصب آن در یک تلسکوپ فوق العاده حساس است که قادر به مشاهده اجسام 100 میلیون برابر تاریک تر از آنچه که با چشم غیر مسلح دیده می شود است. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

بزرگترین و قدرتمندترین دوربین دیجیتال جهان از سال 2015 در آزمایشگاه ملی SLAC وزارت انرژی ایالات متحده در حال فعالیت است. این دستگاه قطب اصلی رصدخانه Vera C. Rubin بوده که در حال حاضر در شیلی در حال ساخت است و 10 سال را صرف گرفتن گسترده ترین، سریعترین و عمیق ترین مناظر آسمان شب که تاکنون گرفته شده، کرده است.

این ابتکار به عنوان Legacy Survey of Space and Time (LSST) شناخته می شود و دوربین جدید در قلب آن دارای برخی از سخت افزارهای کاملاً پیشرفته است. سطح کانونی آن در ژانویه مونتاژ شد و دارای 189 سنسور تصویربرداری مجزا است که هر قطعه 16 مگاپیکسل را ضبط می کند.

بزرگترین سنسور دوربین جهان اولین عکس های 3200 مگاپیکسلی می گیرد
بزرگترین سنسور دوربین جهان اولین عکس های 3200 مگاپیکسلی می گیرد

در مواردی که دوربین عکاسی با فریم کامل از یک سنسور تصویربرداری به ابعاد 1.4 اینچ (3.5 سانتی متر) برخوردار باشد، این صفحه کانونی به عرض بیش از دو فوت (61 سانتی متر) کشیده می شود. این اندازه آنقدر بزرگ است که بتواند قسمتی از آسمان به اندازه 40 ماه کامل را به تصویر بکشد و اجرام نجومی را با چنان حساسیتی کشف کند که گویا یک انسان شمعی را از هزاران مایل دورتر ببیند.

برای قرار دادن این صفحه کانونی در جای خود، تیم ابتدا باید آن را درون یک دستگاه سرما سنج قرار داده و سنسورها را تا -150 درجه فارنهایت (-101.1 درجه سانتیگراد) خنک کند تا به دمای عملیاتی مورد نیاز برسد. برای تصویربرداری از یک سر کلم بروکلی بخاطر جزئیات پیچیده آن استفاده شده است.

بزرگترین سنسور دوربین جهان اولین عکس های 3200 مگاپیکسلی می گیرد

این تصاویر 3200 مگاپیکسلی آنقدر بزرگ هستند که برای نمایش 378 صفحه نمایش تلویزیونی 4K نیاز است تا یکی از آنها در اندازه کامل ارائه شود؛ وضوح تصویر آنقدر بالاست که می توانید یک توپ گلف را از فاصله 15 مایلی (24 کیلومتری) مشاهده کنید.

بزرگترین سنسور دوربین جهان اولین عکس های 3200 مگاپیکسلی می گیرد

استیون کان، رئیس رصدخانه می گوید: “این دستاورد از مهمترین پروژه های رصدخانه روبین است.” تکمیل صفحه کانونی دوربین دیجیتال LSST و آزمایش های موفقیت آمیز آن یک پیروزی بزرگ توسط تیم است که رصدخانه روبین را برای ارائه علوم نجومی نسل بعدی آماده می کند. ”

از اینجا به بعد، تیم کار خود را برای ادغام صفحه کانونی در بدنه دوربین جدید ، همراه با لنزها، یک شاتر و یک سیستم فیلتر برای مشاهده آسمان شب در رنگ های مختلف آغاز می کند. محصول نهایی تقریباً به اندازه یک SUV خواهد بود و تصمیم دارد آزمایش نهایی را از اواسط سال 2021 آغاز کند.

JoAnne Hewett، مدیر ارشد تحقیقات SLAC و مدیر آزمایشگاه فیزیک بنیادی می گوید: “نزدیک شدن به اتمام دوربین بسیار هیجان انگیز است و ما از داشتن چنین نقشی محوری در ساخت این مولفه اصلی رصدخانه روبین افتخار می کنیم.” “این یک نقطه عطف است که ما را به یک گام بزرگ نزدیک می کند تا به بررسی سوالات اساسی در مورد جهان به روش هایی که قبلاً نتوانسته ایم بپردازیم .”

پیش نمایشی از پروژه رصدخانه Vera C. Rubin در ویدئو زیر ارائه شده است.

منبع  »  NewAtlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا