اخبار فناوریفناوری

تشخیص نشت گاز در مسیر انتقال با فناوری لیزر توسط محققان یک شرکت دانش بنیان

محققان یک شرکت دانش بنیان دستگاهی را برای شناسایی نشت گاز در مسیر انتقال با فناوری لیزر تولید کرده اند.نشت متان از شناسایی نشت گاز سالانه موجب اتلاف زیادی برای صادر کنندگان و وارد کنندگان می شود و جلوگیری از این هدر رفت هزینه های انتقال گاز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.در همین راستا، اخیراً یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی توانسته است از فناوری حسگر تشخیص نشت گاز متان قابل حمل با استفاده از اپتیک و لیزر استفاده کند.

 

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

 

دکتر مجتبی فتحی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: این دستگاه با استفاده از فناوری لیزر می تواند نشت گاز در مسیر انتقال را تشخیص دهد.

 

وی درباره جزئیات این دستگاه گفت که اکنون نسخه ایتالیایی این دستگاه در کشور استفاده می شود. بنابراین ما توانستیم این دستگاه را در انستیتوی تحقیقات اپتیک و لیزر دانشگاه شهید بهشتی بومی سازی کنیم.

 

در مورد تفاوت این دستگاه با مدل های خارجی آن، مدیر عامل شرکت گفت که با توجه به اینکه این دستگاه نمونه اولیه ساخت شرکت ما است، بسیار شبیه دستگاه خارجی است و فقط در بخشی از جزئیات متفاوت است و موارد دیگر تنظیمات نیز قابل تغییر است. و تنظیمات آن با توجه به برنامه های مختلف تغییر می کند.

وی در خصوص تفاوت قیمت آن با نمونه خارجی گفت: از نظر تفاوت های قیمتی اگر به صورت خط تولید در بیاید، با نمونه خارجی تفاوت زیادی خواهد داشت اما اگر تک محصولی باشد و قرار باشد تک تک بفروشیم، تفاوت زیادی از نظر قیمت نخواهد داشت و فقط بحث بومی سازی مطرح می شود.

وی درباره مشکلات تولید و توسعه دستگاه گفت: چون نهایی کردن دستگاه و توسعه آن نیاز به زیرساخت بالا دارد، برای این کار نیاز به حمایت بالا و تضمین در خرید شرکت داریم.

فتحی در خصوص هزینه های اولیه این دستگاه و آینده آن گفت: نمونه اولیه دستگاه را با ۱۵۰ میلیون تومان هزینه شروع کردیم و در حال حاضر برای اینکه نمونه تجاری دستگاه ساخته شود حدود ۳ میلیارد تومان لازم است.

انتهای پیام.


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا