فناوری

تولید رگ های خونی مصنوعی جایگزین با استفاده از ماده الاستومر

مواد جدید برای ایجاد رگ های خونی مصنوعی برای جایگزین رگ های خونی مسدود شده می توانند خطرناک شوند. غالباً لازم است عروق خونی جایگزین شود – چه توسط رگ دیگری که از بدن گرفته شده باشد و چه حتی توسط پروتزهای عروقی مصنوعی.محققان رگهای خونی مصنوعی ساخته شده از ماده مخصوص الاستومر را تولید کرده اند که دارای خواص مکانیکی عالی است.

با گذشت زمان، این رگ های خونی مصنوعی با ماده درون زا جایگزین می شوند. رگ های خونی مسدود شده می توانند بسیار خطرناک باشند.

غالباً لازم است یک رگ خونی را با عروق دیگری که از بدن گرفته می شود یا حتی با پروتزهای عروقی مصنوعی جایگزین کنید. دانشگاه صنعتی وین و دانشگاه پزشکی وین با همکاری یکدیگر رگهای خونی مصنوعی ساخته شده از یک ماده مخصوص به نام الاستومر ویژه را تولید کرده اند که دارای خواص مکانیکی عالی است.

اختلالات عروقی شریانی یکی از شایع ترین دلایل مرگ در کشورهای صنعتی است. در این شرایط، یک عمل بای پس معمولاً تنها راه حل است. بطور معمول رگهای خونی از قسمت دیگری از بدن بیمار گرفته شده و برای جایگزینی رگ آسیب دیده استفاده می شود.

مهمترین چیز این است که یک ماده مناسب پیدا کنید. مواد مصنوعی که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته اند با بافت بدن ایده آل نیستند. رگ خونی به راحتی می تواند مسدود شود، به خصوص اگر فقط قطر آن کم باشد.

TUW پلیمرهای جدیدی تولید کرده است. رابرت لیسکا از انستیتوی شیمی کاربردی مصنوعی دانشگاه فناوری وین توضیح می دهد:این به اصطلاح پلی اورتانهای گرما نرم،با انتخاب بلوک های ساختاری مولکولی بسیار خاص، ما موفق به تولید یک پلیمر با خواص مورد نظر شدیم.

برای تولید پروتزهای عروقی، محلول های پلیمری را در یک میدان الکتریکی چرخانده شدند تا شبیه نخ های بسیار ریز تشکیل شود و روی یک قرقره جمع شود. هینز شیما از دانشگاه پزشکی وین می گوید:دیوار این رگ های خونی مصنوعی بسیار شبیه به موارد طبیعی است. پارچه پلیمر کمی متخلخل است و بنابراین، در ابتدا، به مقدار کمی خون نفوذ می کند و این دیواره را با فاکتورهای رشد خونی غنی می سازد.

روش جدید قبلاً در آزمایش با موش بسیار موفق بوده است. هلگا برگگستر از MedUni وین می گوید:رگهای خونی موش شش ماه پس از قرار دادن پروتزهای عروقی مورد بررسی قرار گرفتند.ما هیچ نوع آنوریسم، ترومبوز یا التهاب پیدا نکردیم. سلول های درون زا پروتزهای عروقی را پر کرده و سازه های مصنوعی استفاده شده از الاستومر را به بافت طبیعی بدن تبدیل می کردند.

در حقیقت، بافت طبیعی بدن بسیار سریعتر از حد انتظار رشد کرد.ب قبل از استفاده از رگ های خونی مصنوعی در انسان، چند آزمایش بالینی دیگر لازم است. با این حال، بر اساس نتایج به دست آمده در حال حاضر، تیم تحقیقاتی بسیار اطمینان دارند که روش جدید خود را برای استفاده در انسان در مدت زمانی چند ساله اثبات خواهد کرد.

منبع:sciencedaily

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا