فناوری

جدیدترین روش جذب انرژی خورشیدی با استفاده از ماده معدنی Perovskite

 

مواد معدنی Perovskite جایگزینی جدید برایی استفاده از انرژی خورشیدی میباشند.عمر استفاده از سلیکون در سلولهای انرژی خورشیدی فرا رسیده است،با سیلیکون خداحافظی کنید و به اکسید تیتانیوم کلسیم به نام  Perovskite سلام کنید – این ماده معدنی مرکب که به عنوان پروسکایت شناخته می شود.مهندسان کرنل با مقایسه سلول های فتوولتائیک ساخته شده در پانل های خورشیدی با سیلیکون و پروسکایت دریافته اند کلیه ساختارهای پروسکایت برتری زیادی دارد از جمله جذب بهتر انرژی خورشیدی و همچنین سبکی قابل توجه این نوع سلول ها از جمله برتری های این نوع مواد میباشد.

براساس تحقیقات کرنل که در 31 ژوئیه در مجله علوم پیشرفت منتشر شده است، علاوه بر ارائه بازده سریعتر در سرمایه گذاری انرژی اولیه نسبت به پنل های خورشیدی ساخته شده با سیلیکون، تمام سلول های خورشیدی پروسکایت با تغییرات آب و هوایی سازگار بوده و در فرآیند تولید انرژی کمتری مصرف می کنند.

Fengqi You، Roxanne E. و Michael J. Zak استاد مهندسی سیستمهای انرژی در کالج مهندسی بیان داشت : سلولهای پروسکایت برای پانل بهره وری بیشتری دارند، بنابراین این یک مسیر امیدوارکننده برای استقرار گسترده ای از این سلول ها به جای فتوولتائیک میباشد.

وی افزود: ساخت پانل ها با استفاده از پروسکایت مقرون به صرفه و کارآمد تر میباشد.این مسئله یک ارزیابی دقیق در مصرف کمتر انرژی و تاثیرات زیست محیطی مناسبی را در چرخه زندگی دارد.تولید سلولها با استفاده از  پروسکایت علاوه بر سبکی و قابل انعطاف بودن آن همچنین برای تولید انرژی خورشیدی به گرمای کمتر و کربن اندک مورد نیاز از جمله فاکتور های مناسب برای استفاده به جای سلول های فتوولتائیک میباشد.

تولید سلول های فتوولتائیک های سیلیکون نیاز به هزینه اولیه انرژی اولیه دارند و بهترین آن ها حدود 18 ماه طول می کشد تا بازده  سرمایه گذاری را دریافت کند. براساس گفته محققان،سلول های خورشیدی با استفاده ازPerovskite باز پرداخت انرژی را فقط در چهار ماه ارائه می دهد و این بسیار قابل توجه است.

اما صفحات خورشیدی برای همیشه دوام ندارند. پس از ده ها سال خدمت، پنل های خورشیدی سیلیکون کارآمد تر می شوند و باید بازنشسته شوند واز چرخه تولید خارج شوند. شکستن پانل های سیلیکون برای بازیافت بسیار پر انرژی است. سلولهای ازPerovskite راحت تر قابل بازیافت هستند.پانل های تولید شده با سیلیکون به پایان چرخه عمر کارآیی خود رسیده اند، پانل ها باید تعویض شوند.
منبع:techxplore

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا