فناوری

درمان جدید کاهش شنوایی به کمک سلول های موی بالغ

سلول های حسی که در گوش داخلی قرار دارند و به عنوان سلول های مو شناخته می شوند ، نقش مهمی در حس شنوایی ما دارند ، اما همچنین مستعد آسیب های برگشت ناپذیر ناشی از سر و صدای بیش از حد هستند. دانشمندانی که در حال بررسی روش های جدید درمان این نوع کاهش شنوایی هستند ، پیشرفت مهمی داشته و نشان داده اند که چگونه یک پروتئین ( GFI1 ) می تواند تعیین کند سلول های موی نارس به سلول های موی بالغ تبدیل شده یا مسیر دیگری را دنبال کنند. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه مریلند و دانشگاه استنفورد انجام شد ، آنها در حال بررسی روند بلوغ سلول های مو و چگونگی استفاده از آن برای رفع کاهش شنوایی بودند. در کارهای قبلی ، دانشمندان کشف کرده بودند که از دست دادن پروتئینی به نام GFI1 در سلولهای مو منجر به جهش هایی می شود که به نوبه خود باعث کاهش شنوایی می شود ، بنابراین آنها از آن زمان در حال تحقیق در مورد چگونگی دقیق قرار دادن پروتئین هستند.

درمان جدید کاهش شنوایی به کمک سلول های موی بالغ GFI1
درمان جدید کاهش شنوایی به کمک سلول های موی بالغ

این تیم به تازگی تحقیقی بر روی موش های تازه متولد شده ای انجام داده است كه از نظر ژنتیكی فاقد ژن تولید GFI1 بودند. با مطالعه این ژن در این جوندگان ، تیم تحقیقاتی توانست نشان دهد که سلولهای موی نارس آنها به سلولهای کاملاً بالغ تبدیل نمی شوند.

نتایج مطالعات

دکتر هرتزانو می گوید: “یافته های ما توضیح می دهد که چرا GFI1 برای پیشرفت سلولهای نارس به منظور عملکرد سلولهای موی بزرگسالان بسیار مهم است.” “این داده ها همچنین اهمیت GFI1 را در پروتکل های تجربی برای بازسازی سلول های مو از سلول های بنیادی توضیح می دهند. این روش های احیا کننده امکان استفاده برای بیمارانی را دارد که به دلیل افزایش سن یا عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد دچار کاهش شنوایی شده اند. ”

در حالی که این مطالعات روی موش ها انجام شده و تنها یک بخش کوچک از یک معمای بسیار پیچیده است ، درک آنچه که منجر به شنوایی طبیعی می شود و چه عواملی می تواند آن را به خطر بیاندازد ، از مراحل مهم اولیه برای پیشرفت در درمان های جدید است. این تیم خاطرنشان می کند که هم اکنون محققان این حوزه در حال آزمایش GFI1 و پروتئین های مشابه برای بازیابی شنوایی هستند.

منبع  »  NewAtlas

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا