فناوری

ربات های انسان نما در دنیا؛از سوفیای ژاپنی تا سورنای ایرانی

ربات های انسان نما در دنیا ؛ از سوفیای ژاپنی تا سورنای ایرانی

تاکنون فیلم‌های علمی تخیلی زیادی با حضور ربات‌های شبیه انسان، ساخته شده‌اند. این در حالی است که امروزه این دستاوردها رنگ واقعیت به خود گرفته و شاهد حضور حقیقی ربات های انسان نما در زندگی واقعی هستیم. ربات انسان نما یکی از دستاوردهای شگفت‌انگیز بشر در علم رباتیک است. امروزه ربات‌ها با قدرت هوش مصنوعی خود جایگاه ویژه‌ای در دنیای علم دارند. ربات هایی نظیر سوفیا ی ژاپنی تا سورنا ی ایرانی به صورت خودکار عمل می‌کنند و جایگزین تلاش انسانی می‌شوند.

برخی از آن‌ها طراحی مشابه انسان دارند و برخی دیگر خیر. درواقع در دنیای علم ممکن است بین طراحان در زمینه ربات‌های شبیه انسان و غیر انسان، اختلافاتی وجود داشته باشد.درواقع برخی از طراحان معتقدند تا زمانی که نیاز به طراحی ربات‌های شبیه انسان نباشد، لازم نیست ربات به صورت انسان نما طراحی شود. آن‌ها می‌توانند در مدل‌های دیگری مانند ربات‌های حیوان نما بوستون داینامیکس طراحی شوند.

ربات انسان نما چیست؟

ربات های انسان نما ربات‌هایی هستند که طراحی آن‌ها از نظر ظاهری مشابه انسان بوده و می‌توانند با ابزارهای ساخته شده توسط انسان تعامل داشته باشند؛ به‌ عنوان‌ مثال جسمی را حرکت دهند یا در محیط کار وظایفی را انجام دهند.

ربات های انسان نما در دنیا؛از سوفیای ژاپنی تا سورنای ایرانی هوش مصنوعیعلاوه بر این، یک ربات انسان نما در ظاهر و چهره هم شباهت زیادی به انسان دارد. این در حالی است که این طراحی نیز برخی از افراد را نگران می‌کند. آن‌ها نگران این موضوع هستند که با پیشرفت فناوری‌های علم رباتیک مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، روزی ربات‌ها بر انسان‌ها تسلط یابند؛ اما به طور کلی می‌توانیم امیدوار باشیم از آنجایی که ربات‌ها ساخته دست بشر هستند، نمی‌توانند به قدرت و درک و شعور انسانی دست یابند و از طرفی می‌تواند باعث تسهیل بسیاری از کارها شود و کارهایی را که برای انسان‌ها سخت است را انجام دهد.

 

ربات انسان نمای سوفیا (Sophia)

ربات انسانی زن سوفیا از ساخته‌های دکتر دیوید هانسون، بنیان‌گذار کمپانی هانسون رباتیک است. این ربات از زمان راه‌اندازی یعنی سال 2015 تاکنون به یک رسانه محبوب تبدیل شده است.

ربات های انسان نما در دنیا؛از سوفیای ژاپنی تا سورنای ایرانی علم رباتیکبه گفته دیوید هانسون، ربات انسان نمای سوفیا از قدرت هوش مصنوعی ربات انسان نما، پردازش داده‌های تصویری و همینطور تشخیص چهره سود می‌برد و می‌تواند حرکات انسان و حالات چهره وی را داشته باشد. همچین وی توانایی شرکت در مکالمات مختف را دارد و می‌تواند به سوالاتی درباره موضوعات از پیش تعیین شده مانند آب و هوا پاسخ دهد.خوب است بدانید در سال 2017 بود که سوفیا از سوی عربستان سعودی تابعیت این کشور را گرفت و به اولین ربات دارای ملیت تبدیل شد.

وی در نشست کنفرانس ابتکار در سرمایه‌گذاری‌های آتی در ریاض حضور داشت و زمانی که مجری بیان کرد ما تازه فهمیدیم سوفیا تابعیت عربستان را گرفته است، پاسخ داد که ار اینکه به عنوان یک ربات دارای ملیت است، احساس افتخار می‌کند. از طرف دیگر سوفیا در سال 2017 به سازمان ملل نیز معرفی شد و قرار است برای حفظ حقوق بشر و ارتقای برابری با این سازمان همکاری کند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید سوفیا از نظر ظاهری نمونه شبیه‌سازی شده هنرپیشه معروف آدری هپبورن است.

 

ربات انسان نمای سورنا (Surena)

سورنا اولین ربات انسان نما در ایران است. این ربات اکنون در نسل سوم خود که به عنوان جدیدترین ربات انسان نما در ایران شناخته می‌شود، ویژگی‌های جالبی دارد و نسبت به نسل پیشین خود ارتقای قابل توجهی نیز داشته است. اکنون سورنا 3 می‌تواند از پله‌ها بالا برود، ببیند و صحبت کند.

ربات های انسان نما در دنیا؛از سوفیا ی ژاپنی تا سورنا ی ایرانی

خوب است بدانید ساخت این ربات توسط دانشگاه تهران صورت گرفته و 70 تن از متخصصین ایرانی علم رباتیک، کامپیوتر، کنترل، مکانیک و غیره نیز در طراحی آن نقش داشته‌اند. سورنا به عنوان بلند قامت ترین ربات انسان نمای جهان نیز شناخته می‌شود و به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نما در ایران، هنوز راه درازی را در پیش دارد تا بتواند مانند یک ربات انسان نما عمل کند.

ربات‌های انسان نما شاید غایت تلاش فعالین عرصه رباتیک باشند؛ اما در این عرصه فعالانی هستند که با این قضیه مخالفت می‎‌کنند و از پیشرفت هرچه بیشتر هوش مصنوعی ربات انسان نما در هراسند.

آن‌ها معتقدند که ممکن است روزی ربات‌های انسان نما به نابودی انسان‌ها روی بیاورند؛ اما در طرف مقابل بسیاری نیز از این پیشرفت‌ها به وجد می‌آیند.

در پاسخ به دسته اول باید بگوییم ازآنجایی‌که این دستاوردهای فناورانه علم رباتیک ساخته خود بشر است، این قضیه قابل کنترل بوده و می‌‎توان بیشتر به مفید بودن ربات های انسان نما امیدوار بود. خوب است بدانید ربات‌های انسان نما با قابلیت‌های منحصربه‌فرد می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای کارهایی باشند که انجام دادنشان برای انسان‌ها سخت و در مواردی نشدنی است.

منبع:plaza.ir

دیدگاهتان را بنویسید