فناوری

ساخت فناوری جدید برای تشخیص اشعه ایکس

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا، ماده جدیدی را تولید کردند که می تواند برای ساخت آشکارساز های انعطاف پذیر اشعه ایکس استفاده شود که هم به محیط زیست آسیب کمتری می زند و هم هزینه مناسب تری نسبت به فناوری های موجود دارد.

این تیم به سرپرستی Biwu Ma ، دستگاه آشکارساز انعطاف پذیر اشعه ایکس را از ماده ای سازگار با محیط زیست ایجاد کردند. تحقیقات آنها در مجله Nature Communications منتشر شد.

بیوما گفت: توسعه مواد کم هزینه آشکارساز اشعه ایکس که بتواند به راحتی تولید شود و همچنین عملکرد خوبی نیز داشته باشد، همچنان یک چالش بزرگ است. این کار زمینه را برای بررسی رویکردهای جدید برای ایجاد این دستگاه مهم فراهم می کند.

آشکارساز اشعه ایکس تابش اشعه ایکس را به نور مرئی تبدیل می کنند. هنگامی که به دندانپزشک یا فرودگاه مراجعه می کنید، از آشکارساز ها برای گرفتن عکس از دندان های شما یا اسکن چمدان استفاده می شود.

از مواد مختلفی برای ساخت آشکارساز اشعه X استفاده شده است اما ساخت آنها دشوار یا گران است. در برخی از آشکارسازهای دیگر از ترکیبات سرب استفاده می شود که سمیت سرب می تواند نگران کننده باشد.

ساخت فناوری جدید برای آشکارساز اشعه ایکس ماده

تیم بیوما از ترکیب آلی هالید منگنز برای ایجاد دستگاه های آشکارساز استفاده کردند. از این ترکیب می توان پودری تهیه کرد که عملکرد بسیار خوبی در تصویربرداری داشته باشد و می تواند با یک پلیمر ترکیب شده و به کامپوزیتی انعطاف پذیر برای صیقل دادن تبدیل شود.

بیوما گفت : محققان حلقه های آشکارساز متنوعی را تولید کرده اند، اما این فناوری با هزینه کم، عملکرد بالا و سازگار با محیط زیست این خصوصیات را ایجاد می کند.

بیوما اخیراً برای توسعه این فناوری از دفتر FSU معاون پژوهشی ریاست جمهوری کمک هزینه برنامه سرمایه گذاری تجاری GAP را دریافت کرده است. کمک های مالی به اعضای هیئت علمی کمک می کند تا تحقیقات خود را به محصولات تجاری احتمالی تبدیل کنند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا