فناوری

ساخت پوست مصنوعی که به فشار حساس است

محققان ژاپنی یک پوست مصنوعی ناملموس ایجاد کرده اند که روی انگشت فرد قرار می گیرد و به فشار حساس است. گروهی از محققان ژاپنی یک پوست مصنوعی حساس به فشار برای انگشتان انسان ایجاد کرده اند. اگرچه شاید در نگاه اول چنین اختراعی بی فایده به نظر می رسد، اما کاربردهای بالقوه جالبی دارد.

 

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

محققان دانشگاه توکیو به رهبری سانگون لی یک حسگر «نانومش» بسیار نازک ابداع کرده اند که در حقیقت از ۴ لایه تشکیل شده است. یکی از آنها عایقی از جنس پلی اورتان و لایه ای دیگر شامل شبکه ای از خطوط رسانا از جنس طلا است. این خطوط به عنوان الکترودهای حساس به فشار عمل می کنند.

 

غشای متخلخل این پوست به اندازه ای نازک است که می توان آن را روی سرانگشت فرد به کار برد و روی حس لامسه یا توانایی گرفتن اشیا تاثیر نمی گذارد، همزمان این حسگر بسیار مقاوم است.

 

پوست مذکور روی ۱۸ فرد آزمایش شد و هیچ یک از داوطلبان آن را حس نمی کردند. علاوه برآن پس از ۳۰۰ بار مالش روی یک سطح زبر، همچنان قابلیت های آن حفظ شده بود.

 

محققان امیدوارند این فناوری برای افرادی مانند هنرمندان و جراحان کارآمد باشد که با دستان خود فعالیت هایی بسیار ظریف انجام می دهند. با توجه به اطلاعات فشار انگشتان می توان فعالیت های مختلف را به افراد دیگر یا ربات ها آموزش داد. این تحقیق در ژورنال «ساینس» منتشر شده است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا