فناوری

نتایج جالب تزریق همزمان دو سلول سالم بینایی به چشم نابینا در موش‌های کور

تزریق همزمان دو سلول سالم بینایی به یک چشم در موشهای کور بینایی آنها را بهبود بخشید.دانشمندانی که برای درمان های نسل بعدی نابینایی کار می کنند پیشرفت هیجان انگیزی را ایجاد کرده اند و نشان می دهند که چگونه روش جدید تزریق سلول های سالم بینایی به چشم ها می تواند به عنوان یک روش تزریق دوتایی همزمان سلولها به چشم موشهای کور برای رفع از دست رفتن بینایی عمل کند.

این تکنیک که در موش ها آزمایش شده است، به بررسی چگونگی استفاده از یک روش تزریق تک سلولی برای هدف قرار دادن مرگ دو نوع سلول در چشم می پردازد و تیم امیدوار است که یک روز با استفاده از این روش، به درمان اشکال نابینایی که در حال حاضر غیر قابل درمان است، بپردازد.

نتایج جالب تزریق همزمان دو سلول سالم بینایی به چشم نابینا در موش‌های کور
با ترکیب دو نوع سلول سالم در یک درمان تزریقی، گروهی از دانشمندان ممکن است راهی جدید برای رفع اختلال بینایی پیدا کرده باشند

این کار توسط دانشمندان در حال مطالعه مواد زیستی مهندسی شده در دانشگاه تورنتو انجام شد. این تیم چندین سال است که در حال بررسی درمان بیماری هایی مانند ماکولای دژنراتیو، یکی از علل اصلی نابینایی و پیگمنتوزا نایاب می باشد. هر دو شرایط با مرگ سلول های پشت عنبیه چشم منجر شد.

نتایج جالب تزریق همزمان دو سلول سالم بینایی به چشم نابینا در موش‌های کور

به طور خاص، این شرایط از خراب شدن سلولهای نوری (سلول های سالم بینایی)گیرنده و نوع دیگری که به عنوان سلولهای اپیتلیوم رنگدانه شبکیه (RPE) شناخته می شوند، مشاهده می شود. تلاش برای برطرف کردن این امر شامل تزریق نسخه های سالم از هر دو به چشم برای جایگزینی سلول های مرده است، اگرچه بیشتر آنها در محیط جدید خود به مدت طولانی زنده نمی مانند.

اما از آنجا که بقا و تزریق همزمان دو سلول با هم درهم تنیده شده است، تیم UT در حال بررسی چگونگی تزریق همزمان و رسیدن به هدف بازگردانی بینایی سلول های چشم هستند.پروفسور مولی شویچت، مؤلف مطالعه‌ای می‌گوید: “RPE و گیرنده‌های نورانی به عنوان یک واحد عملکردی در نظر گرفته می‌شوند، اگر یک نوع سلول بمیرد، دیگری نیز خواهد مرد.

“ما نمی دانستیم که ﺁیا  تزریق مشترک هر دو نوع سلول تاثیر درستی بر بازیابی بینایی موشهای کور خواهد داشت یا خیر.”این موفقیت با بهره گیری از شکل جدیدی از یک هیدروژل بدست ﺁمد، ماده ای که این تیم چندین سال است با نتایج ترکیبی در حال تحقیق است. بارگذاری هیدروژل‌ها با سلول‌های فوتورکپتور و تزریق ﺁنها به این روش قبلا پیشرفت‌ های جالبی در بازگردانی بینایی در مطالعات موش‌ها ایجاد کرده بود.

نتایج جالب تزریق همزمان دو سلول سالم بینایی به چشم نابینا در موش‌های کور
نیک میتروسیس نویسنده مطالعه در آزمایشگاه دانشگاه تورنتو مندی نگیوئن

Shoichet می گوید:هیدروژل استفاده شده به اندازه کافی چسبناک است تا از توزیع خوبی از تزریق در هر دو نوع سلول در سرنگ برخوردار باشد، اما باید از سوزن بسیار نازک برای تزریق راحت و سهولت در عمل استفاده نمود.ترکیبی از این خصوصیات یک استراتژی جدید برای تحویل موفقیت آمیز سلول های چندگانه ایجاد کرده است.

این تیم با آزمایش این روش تزریق دوتایی بر روی موش های نابینا،متوجه شدند که جوندگان حدود 10 درصد از بینایی خود را در مقایسه با موش هایی که فقط یکی از دو نوع سلول دریافت کرده اند بهبود یافته اند.در آزمایش های بالینی و رفتاری مشخص شد این موش ها در محفظه های تاریک فعال تر بودند.

نیک میتروسیس، نویسنده اصلی مطالعات می گوید:ما این آزمایش را طوری طراحی کرده ایم که نمی دانیم کدام موش ها درمان را دریافت کرده اند و و کدام دارونما را دریافت کرده اند.هنگامی که برخی از موش ها شروع به واکنش نشان دادند، ما خوش بین بودیم که آنها مورد تزریق قرار گرفته اند.

منبع:newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا