فناوری

سلول خورشیدی نیمه شفاف قابل استفاده در پنجره ها

مهندسان، یک سلول خورشیدی نیمه شفاف ایجاد کرده اند که سطح کارایی بالایی را ارائه داده و می تواند ما را به آینده ای با پنجره هایی که شامل پنل های خورشیدی دو برابر هستند و می توانند تغییر بزرگی هم معماری و هم تولید برق و انرژی را داشته باشند، نزدیک تر کند.

پنجره های سلول خورشیدی چیزی است که محققان سالها بر روی آن کار می کردند ، اما هنوز کسی از نظر کارآیی ، ثبات و هزینه واقعاً در نقطه مطلوب قرار نگرفته است. تیم پشت این پروژه جدید می گوید که بیش از هر زمان دیگری به انجام این کار نزدیک هستند.

شیمیدان مواد ، جک جاسینیاک ، از دانشگاه موناش در استرالیا می گوید: ” سلول خورشیدی واقع در پشت بام دارای بازده تبدیل بین 15 تا 20 درصد هستند.” سلولهای نیمه شفاف دارای بازده تبدیل 17٪ بوده و اگر در ناحیه درست باشند بیش از 10٪ از نور ورودی را منتقل می کنند .

نوع جدید سلول خورشیدی قابل استفاده در پنجره ها جهت تولید برق

مدتهاست که رویای داشتن پنجره هایی که برق تولید می کنند را در ذهن می پرورانیم و اکنون که به نظر می رسد این رویا تحقق یافته است.

کار اصلی جایگزینی یک جزء اصلی سلول خورشیدی ( Spiro-OMeTAD ) با یک پلیمر ویژه توسعه یافته ، مبتنی بر یک نیمه هادی آلی است که باعث افزایش پایداری کلی می شود.

این پایداری در موادی که در تمام روز در آفتاب قرار دارند ، بسیار مهم است. با در نظر گرفتن این افزایش بازدهی در PSC  متوجه می شوید که چرا این فناوری خورشیدی در حال رشد ، روز به روز جذاب تر و جذاب تر می شود.

با این وجود ، هنوز این امکان وجود ندارد که از یک پنجره کاملاً شفاف حداکثر بازده انرژی را بدست آورید – همچنان تعادلی بین کدر بودن و کارآیی وجود دارد.

جاسینیاک می گوید: در این حرفه سلولهای خورشیدی می توانند شفافیت بیشتر یا کمتری داشته باشند. به گفته او ، هرچه شفاف تر باشند ، برق کمتری تولید می کنند ، و این چیزی است که برای معماران دارای اهمیت است.

دانشمندان در تلاشند تا سلولهای خورشیدی را در برنامه های ساختمان آینده بگنجانند.

به گفته این تیم ، ساختمان های چند طبقه که نور رسانی به آنها هزینه بر است ، به عنوان اولین بهره برداری هستند، زیرا افزودن فن آوری سلول خورشیدی هزینه زیادی را به همراه نخواهد داشت.

از جمله راه هایی که محققان در حال کشف آن هستند ، ترکیبیست که شامل لایه ای از سلول خورشیدی پروسکایت با لایه ای از سلول خورشیدی آلی (نوع سنتی تر) بوده که مزایای هر دو مورد را در نظر گرفته است.

جاسینیاک می گوید: “این سلول های خورشیدی به معنای تغییر بزرگی در طرز فکر ما در مورد ساختمان ها و نحوه عملکرد آنها هستند.”

تاکنون هر ساختمان با فرض اینکه پنجره ها تاثیر پذیر هستند طراحی شده و به طور فعال برق تولید می کنند.

منبع : sciencealert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا