فناوری

هنگام ابتلا به اگزما چه اتفاقی در پوست می افتد

دانشمندان مجموعه ای از فرآیندهای غلط را در پوست افراد مبتلا به اگزما (همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شوند) مشخص کرده اند که می تواند به ما کمک کند تا نحوه مبارزه با این بیماری مزمن را بفهمیم. این بیماری با کمبود ژنتیکی فیلاگرین (پروتئین تجمع رشته ای) در پوست همراه است. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

در سال 2006، محققان ارتباطی قوی بین افراد فاقد پروتئین خاص پوست و خطر ابتلا به اگزما یافتند. و در سال 2017، دانشمندان با استفاده از این نتایج نشان دادند دقیقاً چه مشکلی رخ داده و این نتایج می تواند ما را به درمان اگزما نزدیک کند.

هنگام ابتلا به اگزما چه اتفاقی در پوست می افتد

اگزما یک بیماری پوستی شایع است که تا 20 درصد کودکان و 3 درصد بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. با وجود اینکه کمبود کرم و لوسیون برای کاهش علائم مزمن اگزما وجود ندارد، همچنان درمانی پیدا نشده که بتواند آن را برای همیشه از بین ببرد.

از دهه گذشته دانشمندان می دانستند که اگزما با کمبود ژنتیکی فیلاگرین (پروتئین تجمع رشته ای) در پوست همراه است. این پروتئین به شکل گیری سلولهای پوستی کمک می کند و نقش مهمی در عملکرد حفاظتی پوست ما دارد.

اگر فردی جهش ژنتیکی داشته باشد که از رساندن فیلاگرین به پوست جلوگیری کند، می تواند به بیماری های پوستی مانند اگزما یا ایکتیوز ولگاریس تبدیل شود. تا همین اواخر، محققان مطمئن نبودند که اگزما چگونه در صورت کمبود فیلاگرین ایجاد می شود.

شروع آزمایشات

دستیابی به این موفقیت در سال 2016 اتفاق افتاد؛ زمانی که دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلیس با همکاری GSK Stiefel یک سری پروتئین ها و مسیرهای مولکولی را ردیابی کردند که منجر به این مشکل پوستی غیرقابل تحمل می شود.

محقق اصلی نیک رینولدز از دانشگاه نیوکاسل در آن زمان توضیح داد: “ما برای اولین بار نشان دادیم که از دست دادن پروتئین فیلاگرین به تنهایی برای تغییر پروتئین ها و ایجاد اگزما کافی است.”

برای ردیابی این مکانیسم ها، تیم از یک مدل معادل سه بعدی پوست زنده (LSE) ایجاد شده در آزمایشگاه استفاده کردند. آنها لایه فوقانی این “پوست” ساخته شده در آزمایشگاه را تغییر دادند تا دچار کمبود فیلاژرین شوند، دقیقاً مانند افرادی که جهش ژنتیکی دارند.

آنها دریافتند که این کمبود به تنهایی می تواند باعث ایجاد انبوهی از تغییرات مولکولی در مکانیسم های مهم پوست شود. این امر بر مواردی مانند ساختار سلول، عملکرد حفاظتی و حتی چگونگی التهاب سلول ها و واکنش به استرس تأثیر می گذارد.

به طور قابل توجهی برای اولین بار 17 پروتئین را شناسایی کرده ایم که پس از [حذف فیلاگرین] به طور قابل توجهی در کشت های LSE رفتار متفاوتی داشتند.

هنگام ابتلا به اگزما چه اتفاقی در پوست می افتد

نتایج آزمایشات

محققان سپس یافته های اولیه خود را با تجزیه و تحلیل پروتئین های موجود در نمونه های پوستی از انسان واقعی و مقایسه نتایج بین افراد مبتلا به اگزما و افراد سالم بررسی کردند.

آنها دریافتند که بسیاری از پروتئین های شناسایی شده فقط در کسانی که مبتلا به اگزما هستند به طور مشابه تغییر می کنند – درست همانطور که مدل آزمایشگاهی نشان داده است.

حال دانشمندان با اطمینان می دانند که در صورت داشتن ژن معیوب فیلاگرین در پوست چه می گذرد و می توانند به دنبال داروهایی بگردند که بتوانند از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

نینا گواد از انجمن متخصصان پوست انگلیس در بیانیه مطبوعاتی گفت: “این تحقیقات به دانشمندان اجازه می دهد به جای مدیریت علائم این بیماری، درمان این بیماری را هدف قرار دهند.”

منبع  »  ScientistsAlerts

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا