فناوری

ﺁزمایش موفق آمیز سلول های خورشیدی پروسکایت و ارگانیک برای اولین بار در فضا

آزمایش موفقیت آمیز سلول های خورشیدی پروسکایت و ارگانیک در فضا


 

سلول های خورشیدی پروسکایت و ارگانیک گزینه‌های نوید بخشی برای جایگزین گسترده از سلول های خورشیدی سیلیکون ارائه داده‌اند و اکنون برای اولین بار در فضا ﺁزمایش شده‌اند.سلول‌های خورشیدی پروسکایت نه تنها عملکرد خوبی داشتند، بلکه بسیار نازکتر و سبکتر از سلول‌های خورشیدی سیلیکون مورد استفاده‌ای هستند و می‌توانند نور پراکنده‌ای را جذب کنند که از زمین منعکس می‌شود.

ﺁزمایش موفق آمیز سلول های خورشیدی پروسکایت و ارگانیک برای اولین بار در فضا
پرتاب موشک از سوئد, حمل پروسکایت و سلولهای خورشیدی ارگانیک برای اولین بار در فضا

سیلیکون برای دهه‌ها ماده سلول‌های خورشیدی انتخاب شده است، و تا کنون به خوبی از آن استفاده نموده ایم. اما ممکن است به زودی توسط پروسکایت جایگزین شود.سلول‌های خورشیدی ارگانیک گزینه‌ای دیگر هستند که امروزه به طور فزاینده‌ای جذاب‌تر می‌باشند.ممکن است از نظر کارایی با سیلیکون رقابت کامل نداشته باشند، اما بسیار نازکتر، انعطاف‌ پذیرتر و ارزان‌تر برای تولید هستند.

و حالا هر دو سلول خورشیدی ارگانیک و پروسکایت برای اولین بار در فضا ﺁزمایش شده اند. در مطالعه ای که توسط محققین دانشگاه فنی مونیخ (TUM) انجام شد، دو نسخه از هر نوع سلول خورشیدی به وسیله موشک از شمال سوئد پرتاب شده بود متصل گردید. این موشک یک سفر کوتاه به ارتفاع حداکثر ۲۴۰ کیلومتر (۱۴۹ مایل) را طی کرد.

سلول های خورشیدی در برابر شرایط سخت پرتاب و پرواز مقاومت کردند و در طی هفت دقیقه در فضا نور خورشید را با موفقیت جذب کردند. شاید به اندازه سیلیکون کارﺁمدی نداشتند، اما در حجم کوچک بسیار کار آمدتر از سلیکون بودند.در پرواز های فضایی، اندازه و وزن از وتجه خاصی برخوردار است.

پیتر مولر-بوشبام، نویسندۀ ارشد مقاله می گوید: “ﺁنچه در این کسب و کار اهمیت دارد، کارﺁیی نیست، بلکه نیروی برق تولیدی در ابعاد و حجم کم آن است که به ﺁن توان ویژه می گویند.” نوع جدید سلول های خورشیدی به مقادیر ۷ تا ۱۴ میلی وات در هر سانتی متر مربع در طول پرواز یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این نوع سلول های خورشیدی پروسکایت میباشد.”

پیتر مولر-بوشبام (چپ) و لنارت رب (راست)، سلول‌های خورشیدی ارگانیک و پروسکیت را که به فضاپیما وی چن،دانشگاه فنی مونیخ فرستاده شدند.

جالب تر این است که حتی زمانی که از خورشید دور می شدند، می توانستند انرژی خود را بالا ببرند. به نظر می رسد که ﺁنها می توانستند نور ضعیفی را که از سطح زمین منعکس می شد، جذب کنند. چیزی که سلول های سنتی خورشیدی معمولا این کار را نمی کنند.

مولر-بوشبام می گوید: “این نکته خوبی است و تأیید می کند که این فن ﺁوری می تواند به ﺁنچه که ماموریت های فضایی عمیق نامیده می شود، وارد شود. در این مکان ها می توان ﺁنها را به دور از خورشید، جایی که سلول های استاندارد خورشیدی در ﺁن کار نمی کنند، به فضا فرستاد.

” وی افزود: “ﺁینده ای واقعا هیجان انگیز برای این نوع تکنولوژی وجود دارد، و این سلول ها را در ﺁینده به ماموریت های فضایی بیشتری ارسال خواهند شد”. بنابراین در ﺁینده محققان امیدوارند که سلول‌های ارگانیک و پروسکایت را روی ماهواره‌ها ﺁزمایش کنند. این پژوهش در مجله ژول منتشر شده است.

منبع:newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا