اینترنت و شبکهپزشکی و سلامتفناوری

تأثیرات اشعه فناوری 5G بر روی سلامتی انسان

نسل پنجم یا فناوری بی سیم 5G با قابلیت اتصال سریعتر و پهنای باند بیشتر، از سال 2019 با استقرار تجهیزات در سراسر جهان کار خود را شروع کرد. اما از آنجا که فناوری 5G بسیار جدید است در مورد اثرات بالقوه سلامتی انسان ناشی از اشعه پرتودهی رادیویی آن که بالاتر از استاندارد فعلی نسل 4G است ، اطلاعات کمی وجود دارد.

سبحام دسگوپا، یکی از دکترهای شاغل در آزمایشگاه رابین تانگای در ایالت اورگان می گوید: بر اساس مطالعه ما ، ما فکر نمی کنیم که اشعه رادیویی 5G بر روی سلامتی انسان بسیار مضر باشد و نتایج نشان می دهد که این اشعه ها عمدتا خوش خیم هستند.

محققان این تحقیق را با استفاده از جنین گورخر ماهی انجام دادند، جنین گورخر ماهی از الگوی ارگانیسمی که اغلب برای کشف تعامل بین عوامل استرس زای محیط و سیستم های بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد. گورخر ماهی و انسان فرآیندهای توسعه مشابهی دارند و در سطح ژنومی مشابه هستند و به این معنی است که تحقیقات بر روی گورخر ماهی به راحتی بر روی انسان قابل استفاده است.

در این تحقیق که در تاریخ 9 ژوئیه در مجله PLOS ONE منتشر شد، محققان به مدت دو روز جنین گورخر ماهی را در معرض تابش پرتوهای 3/5 گیگاهرتزی که این فرکانس معمولاً توسط تلفنهای همراه 5G استفاده می شود قرار دادند.

تأثیرات اشعه رادیویی فناوری 5G بر روی سلامتی انسان نسل پنجمآنها هیچ تأثیر مهمی در میزان مرگ و میر و نحوه تشکیل جنین یا واکنش رفتاری جنین به نور مشاهده نکردند. آنها تأثیرات ناچیزی را که بر اثر پاسخ جنین ها به صدای ناگهانی موجود در آزمایشات را اندازه گیری کردند.

دسگوپا گفت که تحقیقات آینده تأثیرات تشعشعات 5G را بر روی گورخر ماهی مورد استفاده در مطالعه را در سطح ژن از جنین تا بزرگسالی مورد بررسی قرار می دهد. محققان همچنین دوست دارند تأثیر فرکانس های بالاتر و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن تشعشه را بر روی گورخر ماهی ها را مورد مطالعه قرار دهند تا در پیشرفت نسل پنجم صنعت تلفن همراه استفاده کنند.

در تحقیق آینده از همان مجموعه آزمایشات استاندارد استفاده خواهد شد که این شامل یک جعبه ساخته شده از مس که جنین گورخر ماهی روی صفحات آن در درون جعبه قرار می گیرند و تشعشع از طریق آنتن به جنین گورخر ماهی تاثیر می گذارد.

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا