پزشکی و سلامتفناوری

روسیه مدعی ساخت واکسن Covid 19 شد و نام آن را “Sputnik V” گذاشت.

پوتین در جلسه دولت روز سه شنبه اظهار داشت که واکسن Covid 19 تحت آزمایش های لازم قرار گرفته و ایمن است.


روسیه اولین کشوری که ادعای ساخت واکسن Covid 19 را تأیید کرده و نام آن را “Sputnik V” گذاشت.روسیه روز سه شنبه نخستین کشوری شد که رسماً واکسن Covid 19 کرونا ویروس را ثبت و علیرغم شک و تردیدهای بین المللی برای تولید انبوه آن اعلام آمادگی کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین گفت که این واکسن به یکی از دختران وی قبلاً تلقیح شده است.

پوتین تأکید کرد که واکسن تحت آزمایش های لازم و اثربخش اثبات شده و ایمنی پایدار از Covid 19 ارائه می دهد. با این حال، دانشمندان در داخل و خارج از کشور هشدار داده اند که عجله شروع به استفاده از واکسن Covid 19 قبل از آزمایش های مرحله ای که به طور معمول ماه ها طول می کشد و هزاران نفر را درگیر می کند – می تواند خطرناک باشد.

وی افزود:”تکرار میکنم که تمام تست های لازم گذشته است و کاملا ایمن است.مهمترین چیز اطمینان از ایمنی کامل در استفاده از واکسن و کارآیی آن است.”

رهبر روسیه اضافه کرد که یکی از دو دختر بالغ او دو شکل متفاوت از  واکسن را دریافت کرده است. پوتین گفت:”او نیز در آزمایش شرکت کرده است.”

پوتین گفت که دختر وی در روز تزریق واکسن درجه حرارت 38 درجه سانتیگراد (100.4 فارنهایت) داشته است و سپس در روز بعد تا حدود 37 درجه (98.6 فارنهایت) کاهش یافته است. بعد از مرحله پایانی ، او دوباره افزایش ناچیزی در دما داشت، اما پس از آن تمام شد.

پوتین افزود:”او احساس خوبی دارد و تعداد زیادی آنتی بادی دارد.” او مشخص نکرد که کدام یک از دو دخترش – ماریا یا کاترینا – واکسن دریافت کرده اند.

مقامات روسی گفته اند که کارمندان پزشکی، معلمان و سایر گروه های خطرناک اولین کسانی خواهند بود که تلقیح می شوند. معاون نخست وزیر تاتیانا گلیکووا گفت که واکسیناسیون پزشکان می تواند از اوایل این ماه آغاز شود.

وزارت بهداشت در بیانیه روز سه شنبه اظهار داشت که انتظار می رود واکسن Covid 19 تا دو سال از کرونا ویروس ایمنی داشته باشد.

پوتین تأکید کرد که واکسیناسیون داوطلبانه خواهد بود.

مقامات روسی گفته اند تولید گسترده این واکسن از ماه سپتامبر آغاز می شود و واکسیناسیون دسته جمعی ممکن است از اوایل ماه اکتبر آغاز شود.

هنگامی که این بیماری همه گیر روسیه شد، پوتین به مقامات ایالتی دستور داد تا زمان انجام آزمایشات بالینی برای واکسنهای احتمالی کورو ویروس را کوتاه کنند.

تبدیل شدن به اولین کشور جهان برای تولید واکسن Covid 19 موضوعی از اعتبار ملی برای کرملین بود زیرا تلاش می کند تا چهره روسیه به عنوان یک قدرت جهانی را اثبات کند. ایستگاه های تلویزیونی دولتی و سایر رسانه ها دانشمندان را که روی آن کار می کنند ستایش کرده و حسادت سایر ملل را به این کار ارائه داده اند.

پروفسور الکساندر گینتسبورگ، رئیس مؤسسه گامالیه که واکسن را تولید کرده است، در ماه مه وقتی گفت که او و سایر محققان این واکسن را روی خودشان امتحان کرده اند.

در میان عجله روسیه برای اولین بار در تولید واکسن، ایالات متحده، انگلیس و کانادا ماه گذشته روسیه را به استفاده از هکرها برای سرقت تحقیقات واکسن از آزمایشگاه های غربی متهم کردند.

با پایان یافتن کارآزمایی، سؤالاتی درباره ایمنی و اثربخشی واکسن بوجود آمد. برخی از کارشناسان با ابراز گلایه از اظهارات مقامات روسی مبنی بر اینکه داروی واکسن پاسخ ایمنی مطلوب را ایجاد کرده و عوارض جانبی قابل توجهی نداشته است، خاطرنشان کردند که با ادعاهای علمی منتشر شده باید این ادعاها را تأیید کرد.

منبع:hindustantimes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا