فناوری

سونی نخستین سنسور دوربین مجهزبه هوش مصنوعی دنیا را رونمایی کرد

سونی حسگر ویژه ای برای سنسور دوربین ها معرفی کرده است که از هوش مصنوعی داخلی بهره می‌برند و برخی مزیت‌های ویژه نظیر افزایش سرعت پردازش تصاویر را به‌همراه می‌آورند.سونی روز گذشته در بیانیه‌ای مطبوعاتی از حسگرهایی ویژه پرده‌برداری کرد. ماژول‌های جدید سونی نخستین حسگرهای تصویر دنیا به‌حساب می‌آیند که به هوش مصنوعی (AI) داخلی مجهز شده‌اند؛ درواقع سونی می‌گوید هوش مصنوعی به درون این حسگرها تزریق شده تا استفاده از برخی قابلیت‌های ویژه را در آن‌ها امکان‌پذیر کند. حسگرهای جدید سونی می‌‌توانند فرایند پردازش تصاویر ثبت‌شده و استخراج متادیتای هوشمند را با سرعت بالا انجام دهند.

شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌ی تولید حسگر طی چند سال اخیر به‌دفعات تلاش کرده‌اند با افزایش شمار پیکسل‌ها کیفیت نهایی تصاویر را ارتقاء دهند. این شرکت‌ها همچنین تلاش کرده‌اند با اتکا بر نرم‌افزار، قابلیت‌های مختلفی را به حسگر اضافه کنند و تا حد امکان حجم نهایی تصاویر را کاهش دهند. بااین‌حال ماژول‌های جدید سونی نخستین حسگرهای دوربین دنیا به‌حساب می‌آیند که برای دستیابی به این اهداف از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

حسگرهای تصویر پردازش تصاویر

طبق اعلام سونی، حسگرهای جدید برخلاف حسگرهای سنتی به‌منظور تحلیل و پردازش داده‌ها به سخت‌افزار مجزا متکی نیستند و همه‌چیز در داخل خود آن‌ها انجام می‌شود. سونی می‌گوید این حسگرها در نقش ریزرایانه‌ ظاهر می‌شوند و می‌توانند به‌شکلی تقریبا فوری، سوژ‌ها را تشخیص دهند.

سونی از حسگرهای جدید سنسور دوربین با نام IMX500 و IMX501 یاد می‌کند و می‌گوید این حسگرها توانایی اتصال به فضای ابری را دارند. سونی می‌گوید بهره‌مندی از هوش مصنوعی داخلی باعث می‌شود میزان تأخیر در انتقال داده‌ها کاهش پیدا کند. هوش مصنوعی نه‌تنها نگرانی‌های امنیتی‌محور را به‌حداقل می‌رساند، بلکه مصرف انرژی حسگرها را کاهش می‌دهد و باعث پایین‌آمدن هزینه‌های ارتباطی نیز می‌شود.

IMX500 و IMX501 حسگرهایی با اندازه‌ی 1/2.3 اینچ هستند که وضوح آن‌ها تقریبا معادل ۱۲٫۳ مگاپیکسل است و از پس ضبط ویدئوهای 4K با نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه برمی‌آیند. گفته می‌شود این دو حسگر به‌ترتیب ۱۰٬۰۰۰ و ۲۰٬۰۰۰ ین (معادل ۹۳ و ۱۸۷ دلار) قیمت دارند.

سونی از IMX500 و IMX501 به‌عنوان حسگرهای سری اینتلجنت ویژن (Intelligent Vision) یاد می‌کند؛ به این معنی که حسگرهای موردبحث به‌لطف داشتن هوش مصنوعی می‌توانند پردازش تصاویر را با سرعت و دقت بالا انجام دهند.

سونی نخستین سنسور دوربین مجهزبه هوش مصنوعی دنیا را رونمایی کرد

سونی می‌گوید حسگرهای جدیدش برای دستیابی به قابلیت‌های متنوع و به‌روز دارای نوعی طراحی خاص هستند که در آن، قطعات مختلف روی یکدیگر انباشته شده‌اند. در این زبان طراحی تراشه‌ی مربوط‌به پیکسل‌ها با تراشه‌ی منطقی (Logic Chip) ترکیب می‌شوند. تراشه‌ی منطقی دارای سیستم‌های ویژه‌ی تحلیل تصویر و پردازش مبتنی‌بر هوش مصنوعی است. ترکیب تراشه‌ی منطقی با تراشه‌ی پیکسل‌ها درنهایت حسگرهای IMX500 و IMX501 را قادر می‌سازد به قابلیت‌های مختلف مبتنی‌بر هوش مصنوعی دست پیدا کنند. پس از ثبت پرتوهای نور توسط تراشه‌ی پیکسل، روند پردازش آن‌ها به‌سرعت ازطریق هوش مصنوعی تراشه‌ی منطقی انجام می‌پذیرد.

سیستم‌های نظارت ویدئویی که رفتار انسان‌ها را رهگیری می‌کنند به‌صورت روزانه تریلیون‌‌ها بیت داده را انتقال می‌دهند. به‌لطف پردازش این داده‌ها در داخل خود حسگر و نبود نیاز به فرستادن آن‌ها به فضای ابری، مدت‌زمان پردازش کاهش می‌یابد و امنیت داده‌ها نیز بالاتر می‌رود. سونی می‌گوید حسگرهای جدیدش می‌توانند الگوریتم استاندارد تشخیص تصویر را در عرض ۳٫۱ میلی‌ثانیه روی یک فریم خاص از ویدئو اعمال کنند. گوگل برخی حسگرهای ویژه با نام موویدیس (Movidius) دارد که مانوری ویژه روی آن‌ها داده است؛ اما حسگرهای سری موویدیس برای پردازش همین داد‌ها به چند ثانیه زمان نیاز پیدا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا