اینترنت و شبکهفناوری

اولین شبکه ارتباطات کوانتومی جهان

دانشمندان چینی اولین شبکه ارتباطات کوانتومی یکپارچه جهان را با بیش از 700 فیبر نوری روی زمین و دو اتصال ماهواره ای ایجاد کردند. این تیم به سرپرستی محققانی از دانشگاه علم و صنعت چین در هفی، آخرین پیشرفت های خود را در مورد این شبکه ارتباطاتی جدید گزارش کردند.

در اامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

برخلاف ارتباطات رمزنگاری شده مرسوم ، ارتباطات کوانتومی غیرقابل شنود و کنترل هستند، بنابراین این سیستم می تواند آینده انتقال اطلاعات برای بانک ها ، شبکه های برق و سایر بخش های حساس را ایمن تر کند. هسته اصلی ارتباطات کوانتومی، توزیع کلید کوانتومی (QKD) است که از حالتهای کوانتومی ذرات استفاده می کند.

فوتونها در این سیستم، یک رشته صفر و یک را تشکیل می دهند و اگر هرگونه شنود بین فرستنده و گیرنده ایجاد شود باعث تغییر در این رشته یا کلید می شود که بلافاصله مورد توجه قرار می گیرد.

در سال 2016 ، چین اولین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان (QUESS یا Mozi / Micius) را پرتاب کرد و با استفاده از دو ایستگاه زمینی که 2600 کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند توانست QKD را به دست آورد. در سال 2017 ، یک شبکه فیبر نوری با طول بیش از 2000 کیلومتر برای QKD بین پکن و شانگهای نصب شد.

با استفاده از رله های قابل اعتماد، شبکه فیبر زمینی و ارتباطات ماهواره ای، این سیستم برای ارائه خدمات به بیش از 150 کاربر صنعتی در سراسر چین از جمله بانک های ایالتی و محلی ، شبکه های برق شهری و وب سایت های دولت الکترونیکی فراهم شد.

در چند سال گذشته ، تیم مذکور به طور گسترده برای بهبود عملکرد بخشهای مختلف این شبکه یکپارچه تلاش های زیادی کرده اند و توانسته اند با افزایش نرخ کلاک و بهبود پروتکل QKD ، نرخ تولید کلید اصلی که 47.8 کیلوبیت در ثانیه بود را به 40 برابر افزایش دهند. محققان همچنین با استفاده از فناوری جدیدی به نام QKD دو میدان (TF-QKD) توانستند رکورد QKD زمینی را به بیش از 500 کیلومتر برسانند.

در مرحله بعدی ، این تیم قصد دارد شبکه ارتباطی کوانتومی یکپارچه را در کل جهان گسترش دهد.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا