نجوم

تعداد سیارات فراخورشیدی که می تواند منطقه قابل سکونت باشد

جستجوی زندگی در فضای بیرونی به طور معمول بر مبنای یافت “منطقه قابل سکونت” است این یعنی منطقه اطراف یک ستاره که در آن یک سیاره در مداری به دور آن در گردش باشد و در آن سیاره اقیانوس های آب مایع وجود داشته باشد. یک مطالعه جدید نشان می دهد که ستاره های دیگر در غیاب یک غول گازی مانند مشتری می توانند تقریباً هفت سیاره شبیه زمین داشته باشند.

این تحقیق توسط استفان کین اخترشناس شناس UC Riverside است که این هفته در مجله نجوم منتشر شده است.

کین مشغول مطالعه روی منظومه ای در نزدیکی Trappist-1 که سه سیاره شبیه زمین در منطقه قابل سکونت خود دارد بود. در همین حال سوالی برای کین بوجود آمد که آیا ستاره ما فقط یک سیاره قابل سکونت دارد یا همه سیاره ها فقط یکی از آن را دارند.

تعداد سیارات فراخورشیدی که می تواند منطقه قابل سکونت باشد

تیم وی سیستمی که در آن سیارات با اندازه های مختلف را در مدار ستاره ای خود شبیه سازی می کند را ایجاد کرند و یک الگوریتم نیروهای گرانشی را به آن اختصاص داده و به آزمایش چگونگی تعامل سیارات با یکدیگر در طی میلیون ها سال پرداختند.

آنها دریافتند که از هفت سیاره از مدار برخی ستارگان ، شش سیاره از آن می تواند دارای آب مایع باشد.

کین گفت: بیش از هفت سیاره در مدار ستاره ای می تواند مدارهای یکدیگر را بی ثبات کنند.

پس چرا سیستم خورشیدی ما تنها با شش سیاره قابل سکونت است؟ این نشان می دهد که حرکت سیارات به جای بیضی یا نامنظم باید به صورت دایره ای باشد تا مدارها پایداری خود را حفظ کنند.

کین همچنین گفت که مشتری با دو و نیم برابر وزن دیگر سیارات در منظومه شمسی ، قابلیت سکونت سیستم ما را محدود می کند.

تعداد محدودی از ستاره ها در مناطق قابل سکونت خود دارای چندین سیاره هستند. کین قصد دارد ستاره های دیگری را که کاملاً توسط سیارات کوچکتر احاطه شده اند را جستجو کند.

سیاره شبیه زمین غول گازی ستاره

مطالعه کین یک ستاره این چنین به نام Beta CVn را شناسایی کرد ، که تقریباً در فاصله 27 سال نوری از ما است. از آنجا که این ستاره ، غول گازی ای مانند مشتری ندارد به عنوان یکی از ستارگان که برای چندین سیاره منطقه قابل سکونت مورد بررسی قرار می گیرد.

مطالعات آینده همچنین شامل ایجاد مدلهای جدیدی خواهد بود که شیمی اتمسفری سیارات منطقه قابل سکونت را با سایر سیستم های ستاره بررسی و مقایسه کند.

کین گفت: اگرچه ما می دانیم که زمین در بیشتر تاریخ خود قابل سکونت بوده است ، اما سؤالات بسیاری در مورد چگونگی تکامل در این شرایط خاص وجود دارد. با اندازه گیری خواص سیارات فراخورشیدی که مسیرهای تکاملی آنها ممکن است شبیه به خود ما باشد، ما به گذشته و آینده این سیاره توجه می کنیم و کاری که باید انجام دهیم تاسیاره موجود به محل سکونت تبدیل شود.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا