نجوم

قدیمی ترین ستاره یافت شده بعد از بیگ بنگ درحال فروپاشی است

اختر شناسان ستاره ای قدیمی که تهدیدی برای کهکشان راه شیری است را کشف کردند. یک ستاره غول پیکر سرخ با کمترین میزان فلزات نسبت دیگر ستاره ها به نام SMSS J160540.18-144323.1 در حدود 35000 سال نوری دورتر از ما پیدا شده است. این بدان معنی است که ستاره مذکور یکی از قدیمی ترین ستاره های موجود بعد از بیگ بنگ و احتمالاً متعلق به نسل دوم ستاره ها پس از شروع جهان در حدود 13.8 میلیارد سال قبل است.

اختر شناس توماس نوردلندر از مرکز ARC در دانشگاه ملی استرالیا توضیح داد: “این غول فوق العاده ضعیف که احتمالاً تنها چند صد میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته است دارای سطح آهن 1.5 میلیون برابر کمتر از خورشید است. که این شبیه یک قطره آب در استخر المپیک است.”

بدین ترتیب ما می توانیم بگوییم این ستاره چند ساله است، زیرا اوایل جهان پس از بیگ بنگ، هیچ وجه فلزی وجود نداشت. اولین ستارگان که به نام Population III معروف هستند در درجه اول از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده بودند و تصور می شد آنها بسیار بزرگ، داغ و دارای عمر کوتاه باشند.

ستارگان در اثر همجوشی هسته ای، جایی که هسته های اتمی عناصر سبک تر در ایجاد هسته های سنگین تر ترکیب می شوند، نیرو می گیرند. ستارگان کوچکتر به طور عمده با ترکیب هیدروژن به هلیوم بوجود می آیند. اما ستارگان بزرگتر مانند Population III از عناصر سنگین تر از هلیوم از جمله سیلیکون و آهن تشکیل می شوند.

اختر شناسان معتقدند قدیمی ترین ستاره جهان با کمتوین میزان فلزات بعد از بیگ بنگ درحال فروپاشی است

هنگامی که چنین ستارگان زندگی خود را با یک انفجار ابرنواختر به پایان می رسانند، آن عناصر موجود در خود را به درون جهان پخش می کنند که این عناصر منجر به تشکیل ستاره های جدید می شود بنابراین می توان گفت که فلزات موجود در ستاره ها یک شاخص قابل اعتماد از زمان شکل گیری آن است.

به عنوان مثال ما می دانیم که خورشید با توجه به مقدار فلز موجود در خود متعلق به چندین نسل ( شاید 100 نسل ) بعد از بیگ بنگ است و ستاره های یافته شده با میزان فلزات کم در کهکشان راه شیری نشانگر منشاء اولیه جهان هستند.

محققان بر این باورند که غول سرخ رنگ SMSS J160540.18-144323.1 با توجه به میزان آهن خود و اندازه عظیمش می تواند یک ستاره نوترونی تولید کند و بعد از یک ابرنواختر نسبتاً ضعیف به زندگی خود پایان دهد.

حال که این غول سرخ رنگ در پایان عمر خود قرار دارد و از آخرین هیدروژن خود قبل از تبدیل شدن به فیوژن هلیوم استفاده می کند و اختر شناسان در تلاشند تا با مطالعه دقیق تر بتواند اطلاعات بیشتری در مورد ستاره های جمعیت Population III به دست آورد.

 

منبع: sciencealert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا