فناورینجوم

چگونه SpaceX می تواند Starlink را به یک شبکه GPS بسیار دقیق تبدیل کند

حدود پنج سال گذشته ، SpaceX در حال انجام پروژه عظیم و حیرت انگیز ماهواره Starlink بوده است. برنامه اصلی آن انتقال بیش از 12000 ماهواره به مدار پایین زمین و قرار دادن آنها در یک آرایه موج دار و مشبک مانند است تا به SpaceX این امکان را بدهد که اینترنت پرسرعت را به هر گوشه ای از کره زمین منتقل کند.محققان معتقدند که می توان از پروژه برای مأموریت های ثانویه نیز استفاده کرد: ایجاد سیستم ناوبری نسل بعدی که می تواند جایگزین GPS شود.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

فراتر از اینترنت پرسرعت

پیتر ایانوچی و Todd Humphreys از آزمایشگاه Radionavigation در دانشگاه تگزاس در حال مطالعه چگونگی انجام این کار بوده اند و اخیراً مقاله ای در مورد تحقیقات خود منتشر کرده اند. ایانوچی می گوید که راه اندازی یک سیستم ناوبری در مدار زمین بسیار پرهزینه است ، اما استفاده از ماهواره های Starlink برای انجام این کار مقرون به صرفه است.

چگونه SpaceX می تواند Starlink را به یک شبکه GPS بسیار دقیق تبدیل کند

از آنجا که این ماهواره ها در مدار پایین زمین (حدود 350 مایل از سطح زمین) قرار دارند و بنابراین نسبت به ماهواره های GPS سنتی (که در فاصله حدود 12000 مایل از سطح زمین) به سیاره نزدیکتر هستند و از جنبه نظری می توانند سیگنال قویتری نسبت به GPS تولید کنند.

به منظور دستیابی به مسیریابی بهتر ماهواره های Starlink برای تبدیل شدن به GPS ، ایانوچی می گوید این ماهواره های کوچک به سادگی نیاز به یک به روزرسانی نرم افزاری دارند.

چگونه SpaceX می تواند Starlink را به یک شبکه GPS بسیار دقیق تبدیل کند

ایانوچی می گوید: ما خواهان ارتقا نرم افزار و در نهایت بروزرسانی سخت افزاری هستیم تا بتواند تخمین های موقعیت را فراتر از آنچه برای عملیات ایمن مدار ضروری است ، اصلاح كند.

 

ساخت GPS بهتر

مارک پسیاکی ، استاد گروه مهندسی هوافضا در ویرجینیا می گوید که این سیستم ناوبری نه تنها به ما کمک می کند تا از قطع لحظه ای GPS جلوگیری کنیم بلکه دقیق تر نیز خواهد بود.

یکی از مزایای مدار پایین زمین این است که ماهواره ها در آنجا به سرعت در حال حرکت هستند. وقتی همزمان از ده ها ماهواره سریع در حال حرکت سیگنال می گیرید، می توانید تصویری دقیق تر از مکان خود بگیرید. این چیزی است که برای ماشین های خودمختار و هواپیماهای بدون سرنشین بسیار مهم خواهد بود.

چگونه SpaceX می تواند Starlink را به یک شبکه GPS بسیار دقیق تبدیل کند ماهواره  اینترنت پرسرعت

وی ادامه داد: حساسیت زیادی برای ارائه موقعیت دقیق (PPP) در جهان وجود دارد. در حال حاضر اگر همه چیز درست پیش برود، ، GPS کنونی دارای دقت یک متر یا چند متر است. این برای انجام کارهایی مانند نگه داشتن ماشین در لاین در بزرگراه کافی نیست. ولی اگر این پروژه عملیاتی شود ما می توانیم دقتی در حدود 10 سانتی متر داشته باشیم.

پسیاکی می گوید PPP می تواند با سیستم GPS فعلی ما کار کند ، اما بسیار پیچیده است و مدت زمان زیادی طول می کشد. اگر برای انجام این کار از ماهواره های مدار پایین زمین استفاده کنیم، سرعت آن بسیار سریعتر و قابل اعتماد خواهد بود.

پسیاکی براین باور است که اگر پروژه اجرایی شود نه تنها سیگنال قوی تری از این ماهواره ها دریافت خواهیم کرد، بلکه می توانیم با اینترنت پرسرعت و سیستم GPS آینده، اتومبیل های خودمختار را سریعتر در جاده ها قرار دهیم و اطمینان حاصل کنیم که هواپیماهای بدون سرنشین ما با یکدیگر یا اجسام دیگر برخورد نمی کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: digitaltrends

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا