انرژی و محیط زیست

آلودگی زباله های پلاستیک در اقیانوس ها تا سال 2040 دو برابر خواهد شد

هم اکنون ، حدود 11 میلیون تن پلاستیک هر ساله به اقیانوس ها وارد شده و باعث آلودگی آن می شوند. اگر همین روند ادامه پیدا کند ، این مقدار تا سال 2040 به 29 میلیون تن در هر سال افزایش می یابد. تقریباً هر 91 سانتی متر در بخش ساحل با 50 کیلوگرم زباله انباشته می شود.

این پیش بینی با مطالعه جدیدی که توسط موسسات خیریه Pew و Systemiq انجام گرفته، تهیه شده است. افزایش جمعیت و تولید پلاستیک های یکبار مصرف بیشتر باعث افزایش روند آلودگی اقیانوس و طبیعتا کل زمین خواهد شد.
علاوه بر پلاستیک موجود در اقیانوس ها ، مردم سالانه 30 میلیون تن نیز به اقیانوس ریخته و 50 میلیون تن دیگر را می سوزانند که انتظار می رود مقدار آن افزایش یابد.

به عنوان بخشی از این پژوهش ، محققان دانشگاه لیدز مدل هایی از هنگامی که زباله جمع آوری و بازیافت می شود و در مقابل، زمانی که این کار صورت نمی گیرد را طراحی کردند.

دکتر کاستاس ولیس و اد کوک گفتند: روزانه تعداد بیشتری از افراد در حال خرید کالاها هستند که این موضوع باعث افزایش سریعتر زباله ها شده و توانایی دولت های محلی برای جمع آوری زباله ها رو به کاهش می رود.
این دو محقق هر دو بر روی مدل های دانشگاه لیدز کار می کنند.
در جوامع جهان سوم ، بیش از 2 میلیارد نفر زباله های خود را جمع آوری نمی کنند و آن را می سوزانند ، پراکنده می کنند و یا دفن می کنند. که باید تصمیمات جدی تری درباره آن گرفته شود.

اگر تلاش جهانی صورت بگیرد ، محققان می گویند که می توانیم مقدار پلاستیک دور ریخته شده را تا سال 2040 تا میزان 80 درصد کاهش دهیم.
برخی از راه حل های پیشنهادی جهت جلوگیری از آلودگی زباله پلاستیک شامل کاهش تولید و مصرف پلاستیک و جایگزین کردن کاغذ و مواد کمپوست و همچنین افزایش چشمگیر جمع آوری زباله در کشورهای متوسط و کم درآمد ( 90٪ در مناطق شهری و 50٪ در مناطق روستایی ) است.

ولز و کوک گفتند: پیام مهم این است که فناوری مقابله با مشکلات زباله از قبل وجود داشته و حل این چالش ها کاملاً در اختیار ماست اما برای این کار اولا به ابتکار و حضور در مکان های مناسب به منظور جمع آوری زباله نیاز داریم.
ثانیا باید به عدم پذیرش چشمگیر جامعه بپردازیم که برآورد می شود 11 میلیون نفر از افراد جامعه می توانستند به جمع آوری زباله در سرتاسر جهان بپردازند اما از انجام این کار خودداری نمودند.

منبع: DigitalTrends

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا