انرژی و محیط زیست

استفاده از اسید جامد برای کاهش دی اکسید کربن و تجزیه ضایعات پلاستیکی

عنصر CO2 علت اصلی تغییر آب و هوا اتمسفر است و هر روز سطح آن در حال افزایش است. بنابراین نیاز بسیار زیادی برای یافتن راه هایی برای کاهش دی اکسید کربن CO2 وجود دارد. از طرف دیگر ، مقادیر زیاد ضایعات پلاستیکی به یک مشکل جدی زیست محیطی تبدیل شده است. در این کار که در مجله ارتباطات طبیعت منتشر شده است ، محققان با استفاده از اسید جامد ها ، CO2 را به طور مستقیم به سوخت (دی متیل اتر) و زباله های پلاستیکی را به مواد شیمیایی (هیدروکربن ها) تبدیل می کنند.

اسیدهای جامد از ضروری ترین کاتالیزورهای ناهمگن هستند و گزینه مناسب برای جایگزینی اسیدهای مایع مضر در محیط زیست با تجزیه ضایعات پلاستیکی و تبدیل دی اکسید کربن به سوخت است.

دو مورد از اسیدهای جامد شناخته شده زئولیت های کریستالی و آلومینوسیلیکات آمورف هستند. اگرچه زئولیت ها به شدت اسیدی هستند ، اما ریزسانی ذاتی آنها باعث محدودیت انتشار آن می شود. بنابراین طراحی و سنتز اسیدهای جامد با اسیدهای قوی مانند زئولیتها و خصوصیات بافتی مانند آلومینوسیلیکاتهاذ ، یک چالش مصنوعی است.

از طرف دیگر ، تأثیر گرم شدن کره زمین در الگوهای آب و هوایی به دلیل افزایش CO2 کاملاً مشهود و نگران کننده است. بنابراین نیاز به یافتن راه هایی برای کاهش میزان دی اکسید کربن وجود دارد.

استفاده از اسید جامد برای کاهش دی اکسید کربن و تجزیه ضایعات پلاستیکی و زباله های پلاستیکی CO2

با استفاده از تکنیک های قطرات میکرومولسیون دو قلو به عنوان یک الگوی نرم ، سنتز زئولیت های آمورف را با یک مورفولوژی نانو اسفنجی ترکیب کرده و هر دو زئولیت (اسیدیته قوی) و آلومینیوم آمورف را نشان می دهند. خواص (سطح بالای سطح حفره ای) حضور سیلانول پل زئولیتی مانند در AAS با واکنشهای مختلف کاتالیزوری (حلقه باز اکسید استایرن ، سنتز وزییدریل ، آلکیللاسیون فریدل-صنایع دستی ، سنتز یاسمینالدهیل ، ترکیب ایزومینه سازی م-زایلن و ترک خوردگی کامین) اثبات شده است.

اندازه های منافذ بزرگتر هم افزایی بین اسیدیته قوی و دسترسی در این واقعیت،  AAS عملکرد بهتری نسبت به زئولیت های پیشرفته و آلومینوسیلیکات آمور نشان می دهد.

بنابراین این روش ممکن است توسعه کاتالیز اسید جامد را برای تجزیه زباله های پلاستیکی و همچنین تبدیل دی اکسید کربن به سوخت را فراهم می کند. این پروتکل به دلیل فعالیت و ثبات برتر ، دارای مزایای علمی و فناوری است.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا