انرژی و محیط زیست

دانشمندان منبع تخته سنگ های استون هنج را کشف کردند

مورخان و باستان شناسان قرن هاست که درگیر رمز و رازهای فراوان استون هنج ( شگفتی سنگی ) در جنوب انگلستان هستند. چگونه ساخته شد؟ چه هدفی انجام داده است؟ تخته سنگ های بلند استون هنج از کجا آمده است؟ این سؤال آخر شاید بالاخره پاسخی داشته باشد و نبض دیجیتال قصد دارد به تشریح این سوال بپردازد.

مطالعه منتشر شده در مجله Science Advances نشان داده که بیشتر سنگ های غول پیکر معروف به sarsens  دارای یک منشأ مشترک در فاصله 25 کیلومتری (16 مایل) به نام وست وودز است.

این یافته ، تئوری ساخت مرحله دوم این بنای یادبود در حدود 2500 سال پیش از میلاد را تقویت می کند که به نوبه خود می تواند بیانگر سازندگانی از یک جامعه بسیار سازمان یافته باشد ولی با تئوری ای که بیانگر ظهور یک سارسن بزرگ به نام Heel Stone از مجاورت محل سنگ هاست، مغایرت دارد.

دیوید نش ، نویسنده برجسته و استاد جغرافیای فیزیکی در دانشگاه برایتون همراه با تیمش برای اولین بار از اشعه ایکس قابل حمل برای تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی سنگها استفاده کردند و متوجه شدند که 99 درصد آنها سیلیس است اما حاوی اثری از چندین عنصر دیگر نیز هستند.

دانشمندان منبع تخته سنگ های استون هنج را کشف کردند

نش می گوید: این تحقیق به ما نشان داد كه بیشتر سنگ ها دارای یك شیمی شایع هستند و همین امر باعث شد تا ما به دنبال یك منبع اصلی بگردیم.

محققان با استفاده از دستگاه طیف سنج جرمی ( وسیله ای که طیف بیشتری از عناصر را با دقت بالاتر تشخیص می دهند ) به تجزیه و تحلیل پیچیده تری بر روی نمونه سنگ ها پرداختند.

نتایج بدست آمده پس از آزمایش را با 20 منطقه احتمالی که سنگهای رسوبی مشابه ای داشتند مقایسه کردند و نتایج نشان داد که وست وودز نزدیکترین نمونه را به سنگ های استون هنج دارد.

رمز و رازهای استون هنج

 

این معما که چگونه بریتانیای اولیه توانسته اند تخته سنگ های بلند به طول 30 متر را تا مسافت 25 کیلومتر حمل کنند، هنوز ناشناخته است ولی ایده غالب این است که آنها این سنگ ها را به همراه سورتمه از وست وودز تا استون هنج کشیده شده اند.

در اینجا سوالی بوجود می آید که چرا آنها وست وودز را انتخاب کردند؟ پاسخ این سوال کاملا روشن است زیرا این مکان یکی از نزدیکترین منطقه ها به استون هنج است.

دانشمندان منبع تخته سنگ های استون هنج را کشف کردند

نش در آخر افزود: تکنیکی که تیم تحقیقاتی ترسیم کرده است می تواند به برخی از رمز و رازهای استون هنج نظیر مسیر حمل تخته سنگ ها، منبع آنها و چیزهای دیگر جواب می دهد.

او و تیمش همچنین امیدوارند که با استفاده از سایر تکنیکها بهدرک بهتر منطقه های باستانی دیگر در بریتانیا برسند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا