محیط زیست

سرانجام برای کوالا های مبتلا به کلامیدیا درمان موثر پیدا شد

آنتی بیوتیک-عفونت-سرانجام برای کوالا های مبتلا به کلامیدیا درمان موثر پیدا شد

نوعی عفونت باکتریایی به نام کلامیدیا از مهمترین دلایل مرگ کوالا های استرالیا است. اما تحقیقات جدید یک آنتی بیوتیک را شناسایی کرده است که می تواند با عوارض جانبی کمتر عفونت را کنترل کند و پرتویی از امید را برای درمان کوالا های در معرض خطر انقراض ارائه می دهد.

در ادامه با ما در نبض دیجیتال همراه باشید.

کلامیدیا، یک بیماری مقاربتی (STD) مشترک بین انسان و کوالا می باشد. باکتری کلامیدیا تراکوماتیس( Chlamydia trachomatis) انسان را هدف قرار می دهد، در حالی که کوالا توسط کلامیدیا پکوروم (Chlamydia pecorum) بیمار می شود.

سرانجام برای کوالا های مبتلا به کلامیدیا درمان موثر پیدا شد

کوالاها و انسانها توسط گونه های مختلف باکتری کلامیدیا آلوده می شوند.

کلامیدیا می تواند باعث ناباروری و کوری دائمی در هر دو گونه شود. آنتی بیوتیک هایی که کلامیدیا را در انسان درمان می کنند برای کوالا نیز موثر هستند، اما میزان موفقیت آنها متفاوت است.

برخی از انواع آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی ایجاد می کنند که می توانند برای حیوانات مضر باشند، مانند اختلال در میکروب های روده که امکان هضم برگ های اوکالیپتوس را فراهم می کنند

اخیراً، محققان اولین تجزیه و تحلیل مقایسه ای را از دو آنتی بیوتیک انجام داده اند که معمولاً به کوالاها با کلامیدیا داده می شود: کلرامفنیکل و داکسی سایکلین.

آنها دریافتند که داکسی سایکلین نه تنها یک روش درمانی مطمئن تر برای از بین بردن عفونت است، بلکه عوارض جانبی کمتری در کوالاها ایجاد می کند.

کوالاها در طبیعت از طریق تماس جنسی در معرض کلامیدیا قرار می گیرند و نوزادان تازه متولد شده می توانند از طریق مادران خود به این عفونت مبتلا شوند.

Live Science قبلا گزارش داده بود که دقیقاً مشخص نیست چرا کوالاها در برابر این بیماری بسیار آسیب پذیر هستند، اما حساسیت آنها ممکن است به ویروسی در همان خانواده با ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) مرتبط باشد.

الیوت گروسمن، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشکده دامپزشکی کامینگ در دانشگاه تافتس در ماساچوست، رهبری این تحقیق را بر عهده دارد.

وی با دامپزشک Rosie Booth، مدیر بیمارستان حیات وحش باغ وحش استرالیا در Beerwah، استرالیا همکاری می کند. براساس این تحقیق ، هر ساله این مرکز حدود 300 تا 500 کوالا را درمان می کند که حدود 40٪ آنها به کلامیدیا آلوده هستند.

گروسمن در این تحقیق بیان داشت:”دامپزشکان بیمارستان حیات وحش به طور یقین مطمعن بودند که کلرامفنیکل باعث عوارض جانبی بیشتری می شود و بقای بالقوه آن از داکسی سایکلین بیشتر است. اما هیچ تحقیق منتشر شده ای در مقایسه این دو روش درمانی انجام نشده است.

گروسمن به همراه آدام ساوت، استادیار تحقیقات مدرسه کامینگز، 311 مورد کوالا مبتلا به کلامیدیا را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد و به نحوه واکنش حیوانات به داروهای تجویز شده اشاره کرد.

هنگامی که کوالا در دوره درمانی خود کلرامفنیکل دریافت می کرد، سیستم دفاعی بدش نسبت به دوره ای که آنتی بیوتیک دریافت می کرد پاسخ مثبت نشان نداد.

گروسمن در این تحقیق بیان داشت: این حیوانات بیشتر مستعد ابتلا به اسهال، عفونت های روده ای، افسردگی، کم آبی و اختلال عملکرد مغز استخوان هستند.

برای مقایسه، کوالاهای داده شده با داکسی سایکلین بیشتر از گروه کلرامفنیکل ، از عوارض جانبی کمتری برخوردار بوده اند.

در بررسی های انجام شده بروی صدها کوالا در سراسر استرالیا نشان داده شد که داکسی سایکلین در حال حاضر یک آنتی بیوتیک بهتر برای درمان کوالاهای مبتلا به کلامیدیس است نسبت به کلرامفنیکل که قبلاً به طور گسترده استفاده می شد.

یادداشت سردبیر: این مقاله در تاریخ 3 سپتامبر به روز شد تا نشان دهد که کوالاها و انسانها توسط گونه های مختلف باکتری کلامیدیا آلوده می شوند.

منبع: livescience

دیدگاهتان را بنویسید