انرژی و محیط زیستویژه

برنامه ریزی موثر به منظور حفاظت از ماهی ها و شیلات

بر اساس مطالعه ای که راتگرز در ژورنال Science Advances انجام داده است، حفاظت از ماهی ها و سایر حیوانات دریایی که از آبهای گرم اقیانوس ها مهاجرت می کنند خیلی مهم است و همچنین اگر برنامه ریزی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی انجام شود، از تجارت شیلات محافظت می کند. در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

مالین پینسکی، دانشیار گروه بوم شناسی گفت: “برنامه ریزی موثر برای اقیانوس ها که تغییرات آب و هوایی را هم در نظر داشته باشد، منجر به حفاظت بهتر از ماهی های دریایی و تجارت شیلات خواهد شد.”

همانطور که اقیانوس ها توسط حمل و نقل روی آب، توسعه انرژی، ماهیگیری، حفاظت، تفریح ​​و سایر موارد شلوغ تر می شوند، تلاش های برنامه ریزی شده برای جدا کردن قسمت هایی از اقیانوس به منظور چنین کاربردهایی در هر هفت قاره آغاز شده است. اما این تلاش ها علیرغم ایجاد برنامه هایی که می توانند برای چندین دهه ادامه داشته باشند، تأثیرات تغییرات آب و هوایی را برنامه ریزی نمی کنند.

با گرم شدن آب اقیانوس ها، بسیاری از گونه های ماهی با ارزش تجاری بالا می توانند صدها مایل به سمت شمال و به سمت آب های سردتر در سالهای آینده حرکت کنند. چنین حرکتی در حال حاضر در حال رخ دادن است و در برخی موارد بسیار چشمگیر می باشد و ماهیگیری را به طور قابل توجهی مختل و درگیری های بین المللی شیلات را تشدید کرده است.

جوامع ماهیگیری، مانند انجمنی در نیوفاندلند از جمله بسیاری از جوامع فعال انسانی هستند که تحت تأثیر مهاجرت گونه های دریایی ناشی از تغییرات آب و هوا قرار دارند.

محققان به سرپرستی پینسکی، بر روی هزینه ها و مزایای برنامه ریزی برای تأثیرات تغییرات آب و هوا بر گونه های دریایی متمرکز شدند. آنها روند برنامه ریزی بر روی اقیانوس ها را در آمریکا و کانادا برای مناطق حفاظت شده، مناطق ماهیگیری و مناطق توسعه انرژی باد و موج شبیه سازی کردند.

سپس حدود 12000 پیش بینی مختلف را بررسی کردند که در آن 736 گونه حیوان دریایی در سراسر آمریکای شمالی در طول قرن حاضر، جابجا می شوند.

پینسکی گفت، در حالی که این مطالعه بر تغییرات طولانی مدت متمرکز بود، بسیاری از تصمیمات مربوط به شیلات بر تغییرات کوتاه مدت متمرکز هستند. بنابراین دانشمندان در حال آزمایش هستند که آیا می توانند تغییرات کوتاه مدت را در جایی که گونه ها یافت می شوند پیش بینی کنند تا ماهیگیری بتواند راحت تر با گونه های در حال حرکت سازگار شود.

در حالی که تغییرات آب و هوایی بسیاری از فعالیت های بشری را به شدت مختل می کند و “تصحیح کامل آب و هوا غیرممکن است، برنامه ریزی فعالانه برای تغییر طولانی مدت اقیانوس در طیف وسیعی از بخش ها، به احتمال زیاد مزایای قابل توجهی خواهد داشت”.

بیشتر بخوانید:

 

منبع
phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا