اخبار روز

خداحافظی تلخ با حیوان خانگی در قاب تصاویر

لحظاتی در زندگی وجود دارد که بسیار دردناک است. لحظاتی که می تواند ما را غمگین کند و زندگی ما را برای همیشه تغییر دهد. این لحظات می تواند شامل مرگ یکی از اعضای خانواده ، جدایی ، آسیب جدی ، از دست دادن شغل و البته از دست دادن حیوان خانگی محبوب باشد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

از دست دادن حیوان خانگی می‌تواند یکی از لحظات به‌شدت دردناک و ناراحت‌کننده در زندگی باشد. راس تیلور، عکاس مستند، در این‌باره می‌گوید: «وقتی کسی به من می‌گوید که با مرگ یک حیوان خانگی دست‌وپنجه نرم می‌کند، قلبم به درد می‌آید». مرگ اتفاقی است که ما اغلب دوست نداریم درباره‌ی آن صحبت کنیم. بسیاری از افراد مقوله‌ی مرگ را مضطرب‌کننده، غمگین و ناراحت‌کننده می‌دانند. مرگ تقدیری است که برای همه‌ی ما اتفاق می‌افتد. همچنین همان‌طور که دوست داریم حیوانات خانگی و عزیزمان را برای همیشه درکنار خود داشته باشیم، مرگ تقدیری است که متاسفانه برای آن‌ها نیز اتفاق می‌افتد. والدین حیوانات خانگی اغلب نگران نحوه‌ی کنار آمدن با آن روز هستند. عده‌ای از آن‌ها نیز ممکن است از فکر کردن به آن روز بهراسند و حتی تصور مرگ حیوان خانگی‌ نیز، برای آن‌ها بسیار دردناک باشد.

خوشبختانه، پیشرفت در علم دامپزشکی به این معنی است که ما می‌توانیم حیوانات خانگی خود را که همدم ما هستند، برای مدت طولانی‌تری نسبت به قبل، درکنار خود داشته باشیم. اما این همچنین بدان معنی است که بسیاری دیگر از حیوانات خانگی به سالخوردگی و پیری می‌رسند و صاحبان آن‌ها ممکن است در مرگ از آن‌ها سبقت بگیرند و زودتر از آن‌ها دنیا را ترک کنند. آن دسته از صاحبان حیوانات خانگی نیز که با یک بیماری مزمن یا فانی باقی می‌مانند، ناچار هستند با واقعیت غم‌انگیز نبودن صاحبان خود رو‌به‌رو شوند.

آمادگی برای آن روز غم‌انگیز که حیوانات خود را از دست خواهیم داد، ممکن است به ما کمک کند تا در هنگام وقوع مرگ آن‌ها، بهتر بتوانیم از پس این فقدان برآییم. این مسئله در مورد آماده شدن برای مرگ یکی از عزیزان انسان‌ نیز صدق می‌کند. در یک بررسی که در مورد رابطه‌ی آمادگی و کنار آمدن با مرگ یکی از عزیزان انجام گرفت، مشخص شد که آن دسته از افرادی که برای مرگ خانواده و عزیزان خود آمادگی به دست آورده بودند، پس از مرگ آن‌ها، توانایی بهتری برای مدیریت احساسات خود نشان دادند. بعلاوه، افرادی که احساس می‌کردند برای مرگ عزیزشان آمادگی ندارند، در مقایسه با افرادی که احساس آمادگی می‌کردند، نتایج منفی بیشتری در سلامت روان داشتند.

ازآنجاکه مشخص شده است میزان غم و اندوه ناشی از از دست دادن یک حیوان خانگی بسیار شبیه غم و اندوهی است که هنگام از دست دادن یکی از عزیزانمان تجربه می‌کنیم،  آماده‌سازی صاحبان حیوانات خانگی برای مرگ حیوانات، یکی از جنبه‌های بسیار مهم مراقبت از پایان زندگی در دامپزشکی است.

اما آماده بودن به چه معنا است؟ آماده بودن به‌معنای چیزهای زیادی است. روش‌های احساسی، معنوی و عملی بسیاری برای آماده‌سازی وجود دارد. آمادگی به‌معنای این نیست که شما دست از تلاش برداشته‌اید، یا از مراقبت از حیوان خانگی خود خودداری می‌کنید و دیگر همسفر خود را دوست ندارید. این بدان معنا است که برای مواجه شدن با مرگ آن حیوان، هرچقدر هم غمگین و دردناک باشد، احساس آمادگی داشته باشید.

آخرین لحظات، یک مجموعه عکس قدرتمند است که توسط راس تیلور، نامزد جایزه پولیتزر به ثبت رسیده است. راس تیلور به پروژه‌ای دعوت شد تا آخرین لحظات صمیمی زندگی حیوانات خانگی محبوب و صاحبان آن‌ها را ثبت کند. لحظات دردناکی که صاحبان حیوانات خانگی باید با قلبی سرشار از درد با حیوانات خود که یار و همدم آن‌ها بوده‌اند، خداحافظی کنند.

تیلور یک روزنامه‌نگار بصری مستقل و استادیار کالج رسانه، ارتباطات و اطلاعات دانشگاه کلرادو بولدر است. او زمانی به موضوع این پروژه علاقه‌مند شد که یکی از دوستان خوب او تصمیم گرفت سگش را به روش اتانازی از درد کشیدن خلاص کند. او روزهای زیادی را با عذاب تصمیم‌گیری برای اتانازی کردن سگ خود سپری کرد. تیلور در مصاحبه با واشنگتن پست گفت: «من عمیقا تحت تأثیر مبارزه و عشق او به سگش قرار گرفتم». به گفته‌ی تیلور، لحظات وداع انسان‌ها با حیوانات خانگی‌شان به ندرت به تصویر کشیده و مستند شده‌اند. او این مجموعه عکس‌ها را بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ثبت کرد.

در این عکس، ولسیا لیکووی درست پس از مرگ سگش سم، از ناراحتی فریاد می‌کشد. شوهر لیکووی، ویتالی، سعی می‌کند او را دلداری دهد. لحظاتی قبل ولسیا به دام مک دنی، دامپزشک نگاه کرد و پرسید: «آیا او واقعا رفته است؟» مک وتی سرش را تکان داد و گفت: «او حالا بال دارد». سم به دلیل سرطان از دنیا رفت.

راس تیلور، ثبت تصاویر اتانازی را با همکاری صاحبان حیوانات خانگی در منطقه‌ی خلیج Tampa در فلوریدا و دامپزشکان خانه‌ی Lap of Love، که یک سرویس دامپزشکی برای اتانازی حیوانات اهلی خانگی است، انجام داد.  اتانازی جانوران عبارت است از خلاص کردن یک جانور از درد و زجر پس از انجام معاینات پزشکی دقیق. از دلایل اتانازی می‌توان به بیماری لاعلاج (مخصوصا اگر با درد و زجر مزمن و شدید همراه باشد)، نبود امکانات جهت ادامه‌ی حیات حیوان و انجام آزمایش‌های پزشکی اشاره کرد. همواره روش‌هایی برای انجام این عمل در نظر گرفته می‌شود که کم‌ترین درد و فشار روانی را برای حیوان در برداشته باشد.

اتانازی جانوران با کشتار جانوران و مهار آفت متفاوت است. با وجود آنکه روش‌هایی که در کشتار جانوران و مهار آفت مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان روش‌هایی است که در اتانازی جانوران نیز رایج است. بااین‌حال تفاوت در اینجا است که هدف اتانازی جانوران، ترحم و لطف صاحب حیوان به اوست تا او را از درد کشیدن خلاص کند. تصمیم‌گیری برای کنار گذاشتن حیوان خانگی، یکی از دشوارترین تصمیماتی است که صاحبان حیوانات خانگی با آن رو‌به‌رو می‌شوند. اتانازی برای حیوان خانگی محبوب یک تصمیم بسیار شخصی است و معمولاً پس از تشخیص بیماری ترمینال و با آگاهی از اینکه حیوان دچار رنج می‌شود، اتفاق می‌افتد.

طبیعی است که وقتی یک سگ، گربه یا حیوان خانگی دیگر خود را از دست می‌دهید، احساس ناراحتی و غم شما را در برگیرد. درد از دست دادن حیوان خانگی غالباً ممکن است احساسات غمگین بسیار و انواع احساسات دردناک و دشوار را برانگیزد. بسیاری از ما عشق و پیوند شدید خود را با حیوانات خود به اشتراک می گذاریم. برای ما، یک حیوان خانگی فقط یک سگ یا فقط یک گربه نیست؛ بلکه یک عضو محبوب خانواده‌ی ما است و باعث همراهی، سرگرمی و شادی زندگی ما می‌شود. یک حیوان خانگی می‌تواند خود را درون ساختار زندگی روزمره‌ی شما جا دهد، شما را فعال و اجتماعی نگه دارد، به شما در غلبه بر مشکلات و چالش‌های زندگی کمک کند. او حتی می‌تواند معنا و هدفی برای زندگی شما باشد. بنابراین، وقتی یک حیوان خانگی می‌میرد، طبیعی است که احساس غم و اندوه شدیدی را در پی از دست دادن حیوان خانگی خود تجربه کنید.

صاحب این حیوان خانگی می‌گوید: «او همیشه همراه من بوده است. سگ من کوکو، در تمام لحظات و حتی هنگامی که همسرم به مأموریت اعزام می‌شد، درکنار من حضور داشت». در این تصویر همسر او را هم میبینیم که در آخرین لحظات در بستر حیوان حاضر شده است. دکتر مک ویتی در حین عمل با آغوش و کلمات آرامبخش خود زن را مطمئن می‌کرد که این درمان بهتر از هر درمان دیگری است که می‌توانیم به این سگ هدیه کنیم. کوکو نیز از سرطان در حال مرگ بود.

سرطان‌ها جزو پیچیده‌ترین بیماری‌های شایع در سگ‌ها هستند و معمولا بدخیم و کشنده‌اند. سرطان علت اصلی مرگ‌ومیر در سگ‌های بالای ۱۰ سال است و حدود پنجاه‌ درصد سگ‌های بالای ۱۰ سال به سرطان مبتلا می‌شوند. البته محققان حیوانات هنوز رابطه‌ی دقیق بین افزایش سن و رشد سرطان را اثبات نکرده‌اند. در رابطه با علائم سرطان سگ‌ یک دلیل حدس زده‌شده این است که با افزایش سن سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود و جهش سلول‌ها به سلول‌های پیش سرطانی آسان‌تر می‌شود.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

لی زان، صاحب این حیوان خانگی، هنگامی که سگش اسپنسر برای آخرین بار در دامان او دراز کشیده است، اشکهایش را پس می‌زند. در این تصویر تنها چند لحظه از مرگ اسپنسر گذشته است. لی زان، اندکی بعد اتاق را ترک کرد؛ زیرا تحمل فضای اتاق برای او بسیار طاقت‌فرسا بود. همسرش باب در این باره گفت: «ترک اسپنسر برای لی زان، حتی شاید از مرگ پدر و مادرش نیز سخت‌تر بود. همسر من این سگ را بسیار زیاد دوست داشت».

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

وندی لهر، با چشمانی اشک‌بار با دکتر اریکا اونز ملاقات کرد. وقتی در اتاق نشیمن مستقر شدند، رعد و برق در بیرون از خانه شدت گرفته بود و باران شدیدی به سقف برخورد می‌کرد. میموسا، سگ این خانواده هیچ حرکتی نکرد و صاحب او، وندی لهر متوجه این بی‌حرکتی شد. او گفت: «سگ من ترسیده است». بعد از مدتی، اریکا اونز، دکتر دامپزشک، از این خانواده پرسید که آیا آماده هستند؟ آن‌ها آشکارا شروع به گریه کردند و گفتند: «ما نمی‌دانیم آیا هیچ‌وقت برای انجام این کار آماده خواهیم بود یا خیر؟ اما به‌خاطر خود این حیوان که دوست ما بوده، حدس می‌زنیم که زمان آن فرا رسیده باشد». این یکی از سخت ترین مواردی بود که من به‌عنوان عکاس این مجموعه شاهد آن بودم و از آن عکاسی کردم و بلافاصله پس از آن به گریه افتادم. من برای این خانواده بسیار ناراحت شدم.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

در این عکس، ونسا گانگادیال از پسر هشت ساله‌اش ایان دلجویی می‌کند؛ درحالی‌که همسرش مایکل گانگادیال در حال نوازش سگشان آلی است که در بستر مرگ است.

درحالی‌که برخی از افراد ممکن است عمق احساس شما نسبت به حیوان خانگی خود را درک نکنند، هرگز نباید احساس گناه یا شرمندگی از غم و اندوه برای حیوان خانگی داشته باشید. همه‌ی ما به‌طور متفاوتی نسبت به از دست دادن حیوان حانگی واکنش نشان می‌دهیم، سطح غم و اندوهی که شما تجربه می‌کنید، اغلب به عواملی چون سن و شخصیت شما، سن حیوان خانگی شما و شرایط مرگ آن‌ها بستگی دارد. به‌طور کلی، هرچه حیوان خانگی شما برای شما مهم‌تر باشد، احساس غم و اندوه شدیدتری را تجربه خواهید کرد. سوگواری یک تجربه‌ی کاملا فردی است. در نهایت احساس غم و اندوه به‌دنبال از دست دادن حیوان خانگی در مرحله ای قرار می‌گیرد که افراد احساسات مختلفی از قبیل انکار، عصبانیت، گناه، افسردگی و در نهایت پذیرش و حل مسئله را تجربه می‌کنند. برخی دیگر نیز می‌دانند که غم و اندوه آن‌ها چرخه‌ای است و سقوط و صعود دارد. به‌طور کلی، اندوه از دست دادن حیوان خانگی در آغاز عمیق‌تر است و با گذشت زمان به تدریج پذیرفتنی‌تر می‌شود.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

در این تصویر سگ با نگاهی غمگین به  اریکا اونز که دامپزشک است، نگاه می‌کند. اریکا نیز با دلسوزی عمیقی در حال آرام کردن این خانواده‌ی غمگین و افسرده است.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

کیارا مانریکه، صاحب این سگ، درحالی‌که برای از دست دادن حیوان خانگی خود گریه می‌کرد گفت: «من سعی کردم کارهای بیشتری انجام دهم، سعی کردم همه‌ی آنچه را که می‌توانم برای این حیوان انجام دهم. بااین‌حال پزشکان گفتند که دیگر کاری نمی‌توانیم برای او انجام دهیم». در سمت چپ خواهر او کیمبرلی، و دامپزشک نیل ویلکینز قرار دارند که برای این فقدان به او تسلیت می‌گویند.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

در این تصویر صاحب سگ، مارکویتا لیبه، دقایقی قبل از مردن حیوان خانگی خود، کمی خم می‌شود تا نزدیک سگش دیزی باشد. او اندکی پس از ثبت این عکس، غرق در غم و اندوه برای عزاداری از اتاق بیرون رفت.

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

جولیت روبیو درحالی‌که کنار سگش دینگو ۱۲ ساله دراز کشیده بود گفت: «من همیشه با او احساس امنیت می‌کردم». او قبل از مرگ دینگو بارها و بارها گفت: «من از این اتفاق متنفرم. من از رفتن او متنفرم. او بسیار به من آرامش می‌داد». هنگامی که حیوان در حال مرگ بود، او به‌شدت گریه می‌کرد و به او می‌گفت: «من تو را دوست دارم. من تو را بسیار دوست دارم و به‌زودی تو دوباره رها خواهی شد».

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

لحظاتی بعد از مرگ سگ، باب زان آخرین بار سگ خود اسپنسر را لمس کرد. همسرش لی، بلافاصله از اتاق خارج شد؛ زیرا تحمل فضای اتاق برای او خیلی سخت بود. گاهی غم از دست دادن سگ از غم از دست دادن خانواده نیز سنگین‌تر است؛ زیرا افراد خانواده می‌توانند به شما بگویند که مشکلی برای آن‌ها پیش آمده و درد می‌کشند تا شما به آن‌ها کمک کنید و به‌دنبال درمان آن‌ها باشید؛ اما سگ‌ها نمی‌توانند. او آهی کشید و گفت: «روزهای آشفته‌ای در پیش است؛ زیرا ما این سگ را بسیار دوست داشتیم».

راس تیلور در توضیح این عکس می‌گوید:

کری پیترسون پس از انداختن گل آفتابگردان داخل قبر سگش آسیا گفت: «خداحافظی سخت است؛ بااین‌حال بوی زمین و بوی گل و گیاه تازه مرا آرام می‌کند. به این دلیل که فکر می‌کنم آسیا درون این خاک چقدر آرام گرفته است».

باید اجازه دهیم تا روند سوگواری ما به آرامی پیش برود. نمی‌توان آن را بالاجبار یا عجله‌ای پیش برد و هیچ برنامه‌ی مشخصی نیز برای غم و اندوه وجود ندارد. برخی از افراد طی هفته‌ها یا ماه‌ها احساس بهتری می‌کنند. برای دیگران، روند اندوه در طی سال‌ها اندازه‌گیری می‌شود. هرچند مدت که اندوه و سوگواری شما به طول انجامد، مهم است که با خود مهربان باشید و اجازه دهید این روند به‌طور طبیعی انجام شود. احساس غم و اندوه، شوک یا تنهایی یک واکنش طبیعی در از دست دادن حیوان خانگی محبوب است. نمایش این احساسات به این معنی نیست که شما ضعیف هستید. این بدان معنا است که شما برای از دست دادن حیوانی که دوستش داشتید، عزادار هستید، بنابراین نباید شرمنده باشید. تلاش برای نادیده گرفتن درد، در طولانی مدت باعث بدتر شدن و عمیق‌تر شدن آن درد خواهد شد.

در این مجموعه عکس، بیشتر آثار تیلور، محل تلاقی صمیمیت و اثرات ضربه را بررسی می‌کند. کار وی در بیمارستان تروما در افغانستان در سال ۲۰۱۱ نامزد دریافت جایزه پولیتزر شد. تیلور درباره‌ی تجربه‌ی ثبت این مجموعه عکس می‌گوید: «ایده‌ی اساسی کار من این بود که می‌خواستم افرادی که تجربه‌های آسیب‌زا را تجربه کرده‌اند، بدانند که تنها نیستند». او همچنین می‌گوید: «تمام صاحبان حیوانات خانگی باید فقدان و دوره‌های سوگواری خود را سپری کنند و درک و کنار آمدن با این تجربه نیاز به گذشت زمان دارد».

منبع  »  Zoomit

بیشتر بخوانید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا