انرژی و محیط زیستعلمی

با ترسناک ترین لک لک جهان آشنا شوید

لک لک سر نهنگی یا کفش دار، یک پرنده بسیار بزرگ شبیه پلیکان است. این پرنده به نام Shoebill Stork نیز شناخه می شود. جالب است بدانید که این لک لک، وحشتناک ترین پرنده جهان به حساب می آید.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

محل زندگی این پرنده در مرداب های باتلاقی دورافتاده آفریقای شرقی از سودان جنوبی تا زامبیا است. بسیار بعید است که شما با این پرنده وحشتناک و هیجان انگیز برخورد کرده باشید. رنگ Shoebill بالغ عمدتا خاکستری و نوزادان این پرنده، قهوه ای هستند.

این پرنده با چشمان پولادین می تواند حرکات هر جنبنده در حال حرکت را زیر نظر بگیرد. وزن این پرنده بیش از 6 کیلوگرم  و قد آن حدود 1.5 متر است. بال های باز شده این پرنده بیش از 2 متر است. این پرنده وحشتناک در تالاب ها از انواع ماهی ها ، قورباغه ، مار ، مارمولک و بچه تمساح تغذیه می کند. ساق های بلند و منقار 18 سانتی متر این پرنده کار را برای شکار طعمه اش راحت می کند.

لک لک سر نهنگی تا 35 سال می تواند زنده بماند و در زمان جوانی با مبارزه بین دیگر هم نوعانش می توند همسر خود را پیدا می کند. پس از پیدا کردن همسر، هر دو در ساخت لانه برای تخم گذاری مشارکت می کنند. جنس مونث این نوع پرنده سالانه دو یا سه تخم می گذارد که از این تعداد فقط یک جوجه زنده می ماند.

از این نوع پرنده حدود 3300 تا 5300 عدد در طبیعت باقی مانده است و برای حفظ بقای وحشتناک ترین پرنده جهان نیاز به مراقبت های ویژه ای است.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: howstuffworks

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا