سبک زندگی

استفاده از آزمایش خون برای تشخیص اختلالات روانی بیماران

دانشمندان از آزمایش خون برای پیش بینی احتمال ابتلا به اختلالات روانی استفاده می کنند.

 


دانشمندان دریافته اند که میزان پروتئین های خاص در نمونه های آزمایش خون می تواند پیش بینی کند که آیا فرد در معرض اختلالات روانی احتمال دارد سالها بعد به یک اختلال روانی مبتلا شود یا خیر.

محققان آزمایش خون گرفته شده از افراد در معرض خطر اختلالات روانی را تجزیه و تحلیل کردند. این افراد برای چندین سال پیگیری شدند تا ببینند چه کسی دچار اختلال روانی شده است.

این مطالعه در نسخه فعلی روانپزشکی JAMA منتشر شده و توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی و علوم بهداشتی RCSI انجام شده است.

براساس معیارهای خاصی مانند علائم روان پریشی خفیف یا مختصر، برخی از افراد از نظر بالینی در معرض خطر ابتلا به یک اختلال روانی مانند اسکیزوفرنی قرار دارند. با این حال، فقط 20 تا 30 درصد از این افراد در واقع به یک اختلال روانی مبتلا می شوند.

 

دانشمندان پس از ارزیابی پروتئین های موجود در نمونه های خون و استفاده از دستگاه آزمایشگاهی برای تجزیه و تحلیل این داده ها، توانستند الگوی پروتئین ها را در نمونه های اولیه خون پیدا کنند که می تواند پیش بینی کند چه کسی در معرض خطر اختلالات روانی قرار دارد.

بسیاری از این پروتئین ها درگیر التهاب هستند و این نشان می دهد که در افرادی که به ابتلا به یک اختلال روانی مبتلا می شوند، تغییرات اولیه در سیستم ایمنی بدن وجود دارد. این یافته ها همچنین حاکی از آن است که می توان نتایج آنها را با استفاده از نمونه های خونی که چندین سال پیش از آن گرفته شده است،پیش بینی کرد.

دقیق ترین آزمایش بر اساس 10 پروتئین پیش بینی کننده انجام شد.به طور صحیح افرادی را که در 93٪ موارد پرخطر به ابتلا به یک بیماری روانی مراجعه می کردند، شناسایی کرد و به درستی افرادی را که در 80٪ موارد وجود نداشت، تشخیص داد.

پروفسور دیوید کوتتر، نویسنده ارشد و مربوط به این مطالعه و استاد روانپزشکی مولکولی در RCSI بیان داشت:در حالت ایده آل، ما می خواهیم از بروز اختلالات روانی جلوگیری کنیم، اما این امر مستلزم این است که بتوانیم تشخیص دهیم که دقیقاً چه کسی در معرض خطر قرار دارد.

تحقیقات ما نشان داده است که، با کمک یادگیری ابزار آزمایشگاهی، تجزیه و تحلیل سطح پروتئین در نمونه خون می تواند پیش بینی کند که چه کسی واقعاً در معرض خطر است و احتمالاً می تواند از درمان های پیشگیرانه بهره مند شود. در حال حاضر ما نیاز به مطالعه این نشانگرها در افراد دیگر در معرض خطر روان پریشی برای تأیید این یافته ها داریم. ‘

درخواست ثبت اختراع  شده است، و تیم تحقیقاتی در تلاش است تا این تحقیق را از طریق صدور مجوز یا مشارکت با صنعت تجاری سازی کند.

منبع:medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا