سبک زندگی

تخمک های زنان اسپرم برخی از مردان را نسبت به سایر آنها بیشتر ترجیح می دهند

انسان ها وقت و انرژی زیادی برای انتخاب شریک زندگی خود صرف می کنند ولی مطالعات جدید محققان دانشگاه استکهلم و دانشگاه منچستر نشان می دهد که انتخاب شریک زندگی پس از رابطه جنسی نیز ادامه می یابد چون تخمک های زنان می توانند اسپرم مردان مختلفی را انتخاب کنند.

طبق تحقیقات جدید دانشگاه استکهلم و بنیاد NHS University منچستر تخمک های زنان برای جذب اسپرم از سیگنال شیمیایی خاصی استفاده می کنند و تخمک های زنانه می توانند اسپرم مردان مختلف (نه لزوماً شریک زندگی آنها) را بهتر جذب کنند.

تخمک های زنان مواد شیمیایی ای به نام شیمی درمانی را آزاد می کنند و با این کار اسپرم را به سمت تخمک های بارور می کشاند. جان فیتزپاتریک استادیار دانشگاه استکهلم می گوید: ما می خواستیم بدانیم که تخمک های زنان از این سیگنال های شیمیایی برای انتخاب اسپرم مورد نظر استفاده می کنند یا خیر؟

محققان چگونگی پاسخ اسپرم به مایع فولیکولی که تخمک ها را احاطه کرده و حاوی مواد شیمیایی عصبی اسپرم است را بررسی کردند تا رابطه بین مایعات فولیکولی موجود در تخمدان زنان و اسپرم مردهای مختلف را متوجه شوند.

پروفسور فیتزپاتریک می گوید: تحقیقات ما نشان داد که مایعات فولیکولار زن های مختلف در جذب اسپرم از هر مرد، متفاوت عمل می کند و همچنین کیفیت جذب اسپرم در افراد مختلف متفاوت بود و این نشان می دهد که تعامل بین تخمک های زنان و اسپرم به هویت خاص زنان و مردان در رابطه بستگی دارد.

محققان دریافتند تخمک های زنان همیشه با رابطه جنسی و انتخاب شریک زندگی موافق نیست و ممکن است اسپرم فرد نر دیگری را به اسپرم همسر خود ترجیح دهد.

تخمک های زنان اسپرم برخی از مردان را نسبت به سایرین ترجیح می دهد رابطه جنسی با شریک زندگی محققان

حال معمایی که ذهن همه را درگیر کرده این است که آیا این موضوع انتخاب تخمک های زنانه است یا اسپرم مرد؟

پروفسور فیتزپاتریک توضیح داد كه اسپرم ها فقط یك كار دارند و آن هم بارور كردن تخمک ها. بنابراین تصمیم گیرنده بودن اسپرم ها معقول نیست. از طرف دیگر تخمک ها می توانند با برداشت اسپرم های با کیفیت و سازگار با ژنتیک خود سود ببرند.

پروفسور دانیل بریسون مدیر علمی گروه پزشکی تولید مثل در بیمارستان سنت مریس و نویسنده ارشد این مطالعه است میگوید که این ایده که تخمک ها در حال انتخاب اسپرم هستند در علم باروری انسان یک ایده بسیار جدید است.

استاد افتخاری دانشگاه منچستر اضافه کرد: تحقیقات در مورد تعامل تخمک و اسپرم باعث پیشبرد درمان ناباروری می شود و ممکن است در نهایت به ما در مورد درک بهنر برخی از دلایل ناشناخته ناباروری در زوج ها کمک کند.

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا