سبک زندگی

راز تصمیم گیری در ثانیه در ناحیه کوچکی از مخچه

بر اساس یک مطالعه جدید از محققان پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز ، ناحیه کوچکی از مخچه نقش مهمی در تصمیم گیری کسری از ثانیه  “حرکت بدون حرکت” دارد.

نویسنده ارشد مطالعه ، دیگو رسترپو ، Ph.D. ، استاد زیست شناسی سلول و رشد در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو گفت: ما می خواستیم بدانیم که این نوع تصمیم گیری چگونه اتفاق می افتد. به عنوان مثال ، چگونه تصمیم می گیریدکه در توپ بیس بال چرخش ایجاد کنید یا نکنید؟

این مطالعه امروز بصورت آنلاین در ارتباطات طبیعت منتشر شده است.

رسترپو و تیمش با استفاده از میکروسکوپ چند فوتونی به مغز جوندگان در هنگام تصمیم گیری آنها در مورد لیسیدن یک محلول آب در هنگام حرکت نگاه کردند.

محققان به طور خاص بر روی لایه های مولکولی اینترنورون (MLI) در مخچه تمرکز کردند. اگر موش ها در صورت وجود بوی خوش و خاص، آب را لیسیدند برای جایزه یک قند به آنها می دادند و اگر از لیس زدن خودداری می کردند به آنها روغن معدنی بدون بو می دادند.

در ابتدا، پاسخ های MLI بین بوها متفاوت نبود. اما با یادگیری آنها، بوی جایزه باعث افزایش پاسخ کلسیمی MLI شد. وقتی محرک ها برعکس شدند ، MLI پاسخ ها را به بوها تغییر داد.

هنگامی که دانشمندان با استفاده از عوامل شیمیایی برای جلوگیری از فعالیت MLI مداخله کردند ، موش ها دست و پا می زدند و در تصمیم گیری های “حرکت بدون حرکت” کارایی کمتری داشتند.

راز تصمیم گیری در ثانیه در ناحیه کوچکی از مخچه پزشکی

 

رسترپو گفت : داده های ما نشان می دهد كه MLI در یادگیری نقش دارد. یعنی به من کمک می کند تا تعیین کنم چیزی برای من خوب است یا خیر.

این یافته ها عملکرد مخچه را که مدتها در درجه اول با حرکت همراه بود ، روشن می کند. اما همچنین در شناخت و احساس نقش اساسی دارد و با شرایط غیر حرکتی مانند اختلالات طیف اوتیسم همراه است.

رسترپو گفت: بسیاری از یادگیری ها در داخل مخچه ادامه دارد. مخچه همچنین محلی است که انتخاب های سریع در آن اتفاق می افتد.

این مطالعه نشان می دهد که مخچه هم حرکت و هم تصمیم گیری در ثانیه را برای زمان رفتن یا نرفتن هماهنگ می کند.

رسترپو گفت: ما یک زیر مجموعه کامل از سلولهای مغزی پیدا کردیم که پس از یادگیری تغییر می کنند. این روش بیشتر در مورد چگونگی عملکرد مخچه و شبکه پیچیده اتصالات که برای تصمیم گیری سریع وارد می شوند را روشن می کند.

 

 

منبع: medicalxpress

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا