پزشکی و سلامت

کشف بهترین مواد برای ساخت ماسک در خانه

بسته به اینکه کجا هستید ، زدن ماسک می تواند بخش مهمی از استراتژی جلوگیری از گسترش ویروس کرونا باشد. ماسک های جراحی CDC  و N95 باید برای پرسنل پزشکی حتما مورد استفاده قرار بگیرد، اگر شما هم به ماسک احتیاج دارید ، باید یک نوع پارچه ای خریداری و یا درست کنید. امروز در نبض دیجیتال آموزش ساخت ماسک در خانه با پارچه های چند لایه را در اختیارتان قرار می دهیم.

وقتی به ماسک های پارچه ای نگاه می کنید، باید بدانید از چه نوع موادی برای جلوگیری از ورود میکروب به بدن شما و دیگر افراد در آنها استفاده شده که بهترین کارایی را داشته باشند؟

محققان آزمایشگاه ملی آرگون و دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا انواع مختلفی از مواد معمولی را در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کرده و خصوصیات تصفیه و الکترواستاتیک آنها را مورد بررسی قرار داده اند. این تیم دریافتند که چندین لایه و مخلوط کردن پارچه ها برای فیلتر کردن ذرات بهتر کار می کند، و نامناسب بودن ماسک می تواند همه چیز را خراب کند.

محققان در مقاله جدیدشان توضیح می دهند: “ما این مطالعات را برای چندین پارچه معمولی از جمله پنبه ، ابریشم ، تور ، فلانل ، مصنوعات مختلف و ترکیبات آنها، انجام داده ایم. به طور کلی، دریافتیم که ترکیبی از پارچه های مختلف که معمولاً در ماسک های پارچه ای مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند محافظت قابل توجهی در برابر انتقال ذرات معلق در هوا ایجاد کنند.”

کشف بهترین مواد برای ساخت ماسک در خانه

این تیم با انجام یک آزمایش تجربی بسیار دقیق که در بالا نشان داده شده است ، از یک اتاق حاوی ذرات معلق برای نمونه برداری استفاده کرده اند. سپس از هر یک از پارچه های آزمایشی (که در انتهای یک لوله پی وی سی محکم شده بودند) ذرات را عبور داده و هوای حاصل از مواد را نمونه برداری کردند.

آنها طیف وسیعی از ذرات با اندازه های مختلف را آزمایش کردند، از حدود 10 نانومتر تا 10 میکرومتر. قابل ذکر است که موهای انسان تقریباً 50 میکرومتر قطر دارند و هر میکرومتر برابر با 1000 نانومتر است. ذرات ویروس کرونا بین 80 تا 120 نانومتر قطر دارند.

بنابراین، ذرات آزمایش شده ریز بودند و هنوز بحث وجود دارد که آیا این ذرات ریز معلق در هوا می توانند باعث عفونت شوند، اما قطعا اگر ذرات بزرگ را عبور دهند، ذرات کوچک را نیز عبور می دهند.

بنابراین میتوان اطمینان داشت پارچه هایی که می توانند کوچکترین ذرات را فیلتر کنند، از عبور ذرات بزرگتر قطعا جلوگیری می کنند.

این تیم دریافتند که پارچه های “ترکیبی” با مواد چند لایه قادر به تصفیه اکثر قریب به اتفاق ذرات هستند.

محققان می نویسند: بازده فیلتراسیون مواد چند لایه (مانند پنبه ابریشم ، تور ، پنبه فلانل) بالای 80 درصد (برای ذرات کوچکتر از 300 نانومتر) و بالای 90 درصد (برای ذرات بزرگتر از 300 نانومتر) بود.

به نظر می رسد که افزایش عملکرد مواد چند لایه به احتمال زیاد به دلیل اثر ترکیبی خصوصیات تصفیه و الکترواستاتیک هر یک از آنها است. این تیم دریافتند که با پارچه هایی از قبیل پنبه ، با رشته های بیشتر، بهترین عملکرد را دارند و هرچه سوراخ ها کوچکتر باشند، ذرات بزرگتر به میزان کمتری می توانند عبور کنند.

اما تمامی این موارد اگر ماسک خود را به درستی نزنید، بی نتیجه خواهد بود.
در نیمه دوم آزمایش ، تیم در پارچه هایی که آزمایش می کردند شکاف های کوچکی را ایجاد کردند که نتایج خوشایند نبود.

مطالعات همچنین حاکی از آن است که شکاف ها (به دلیل عدم مناسب بودن ماسک) می تواند منجر به کاهش 60 درصدی راندمان تصفیه شود.

بنابراین، ماسک خود را از هر ماده ای که می سازید، باید به درستی استفاده کنید تا از ویروس کرونا در امان باشید.

اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه از پارچه های چند لایه ماسک جدید خود را درست کنید، توصیه می کنیم بسیاری از آموزش های آنلاین را ببینید. و اگر می خواهید با موارد ساده ای که در منزل دارید ماسک خود را بسازید، ماسک CDC پیشنهاد مناسبی جهت پیشگیری از ویروس کرونا است.

منبع : sciencealert

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا