پزشکی و سلامت

۵ نکته برای پایین نگه داشتن خطر ابتلا به کرونا

افزایش کرونا ( COVID-19 ) در سراسر جهان منجر به خواستار مردم به اقدام سریع برای پیشگیری از آن شده است. مطمئناً شما و خانواده تان از این قاعده مستثنا نیستید ولی دوست دارید به خرید بروید و یا با عزیزانتان معاشرت کنید.با توجه به این که موج دوم کرونا در جهان در حال افزایش است ما برای کم کردن خطر ابتلا به کرونا چه کار باید بکنیم.

 

در اینجا پنج کار وجود دارد که هر فردی باید همین حالا انجام دهد:

1- ماسک بزنید

ماسک بزنید خطر ابتلا به کرونا

سازمان بهداشت جهانی ماسک های N95 را برای افراد 60 ساله و بالاتر و یا افرادی که دارای مشکلات بهداشتی هستند و ماسک های پارچه ای سه لایه را برای همه افراد بالای دو سال توصیه می کند. اگر نمی توانید آن ماسک های سه لایه را پیدا کنید، می توانید از یک روکش پارچه ای نخی یا ابریشمی ساده استفاده کنید تا تعداد ذرات ویروسی را که ساطع می کنید یا در معرض آن قرار دارید را کاهش دهید. همچنین مطمئن شوید که دهان و بینی شما را پوشانده است.

 

2- فاصله خود را از دیگران رعایت کنید

فاصله خود را از دیگران رعایت کنید COVID-19 موج دوم کرونا

از فضاهای شلوغ خودداری کنید. اگر می خواهید به دیدار دوستان یا خانواده خود بروید، باید ماسک بزنید و شش پا (1.8 متر) از هم فاصله بگیرید. در صورت امکان، این بازدیدها را در خارج از منزل انجام دهید.

 

3- دست های خود را بشویید

دست های خود را بشویید COVID-19 موج دوم کرونا

دستتان اگر به ظاهر تمیز به نظر برسد ولی می توانند واقعاً کثیف باشد. باکتری ها و ویروس ها می توانند بر روی آنها کمین کنند و عفونت را از سطحی به سطح دیگر و یا از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.

هر بار که به خانه می روید باید حتما دست هایتان را شستشو دهید. ممکن است فواید شستن دست به طور مرتب آشکار به نظر برسد اما بسیاری آنها را فراموش می کنند. طبق مطالعات انجام شده شستن دست حدود 15 ثانیه، تعداد باکتری ها را حدود 90 درصد کاهش می دهد.

شستن دست بهتر از ضد عفونی کردن آن است زیرا صابون و آب به صورت مکانیکی میکروب را از بین میبرد. با این حال همیشه یک بطری کوچک ضدعفونی کننده دست را در اتومبیل خود داشته باشید و بعد از هر خرید از آن استفاده کنید.

 

4- در صورت مریض شدن شما یا شخصی در خانواده خود برنامه ریزی کنید

در صورت مریض شدن شما یا شخصی در خانواده خود برنامه ریزی کنید پیشگیری از آن

واقعیت این است که بسیاری از ما پیش از پایان این بیماری همه گیر، بیمار خواهیم شد. برنامه ریزی در آینده می تواند به شما آرامش خاطر را بدهد که آماده شده باشید.

این شامل انجام مواردی از قبیل شناسایی افراد یا خدمات برای حمل وسایل اساسی به خانه شما و تهیه لیست تماس اضطراری است. همچنین مرتباً تمیز کردن سطوح لمسی مانند لامپ های روشنایی، شیر آب و میزهای نگهدارنده را فراموش نکنید.

علائم هشدار دهنده اضطراری برای کرونا ( COVID-19 ) را بدانید. همچنین اگر تنها زندگی می کنید، در صورت بیمار شدن یک دوست پیدا کنید که به طور مرتب شما را چک کند.

 

5- آگاهی از اوضاع جامعه

آگاهی از اوضاع جامعه پیشگیری از آن

ادارات بهداشت محلی و ایالتی هر روز آمار جدیدی را در مورد افزایش کرونا ( COVID-19 ) ارائه می دهند. همچنین می توانید از یک منبع مستقل پیرامون ارزیابی موقعیت های محلی و را های پیشگیری از آن پیروی کنید.

در این زمان که موج دوم کرونا در حال شیوع است عدم اطمینان و اضطراب برای همه ما اتفاق می افتد ولی نگران نباشید. هر روز وقت بگذارید تا از سلامت روان خود مراقبت کنید. پیاده روی کنید، با یک دوست صحبت کنید، یک کتاب بخوانید، با یک حیوان خانگی وقت بگذرانید، در حالی که هنوز هم در فاصله اجتماعی قرار دارید به دیگران کمک کنید و از آسیب پذیرترین جمعیت ما دفاع کنید. با این کار خطر ابتلا به کرونا ( COVID-19 ) را کاهش میدهید م می توانید راحتر زندگی کنید.

زندگی شما و عزیزان شما به پیروی از دستورالعمل های بهداشت عمومی بستگی دارد.

 

منبع: sciencealert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا