سبک زندگی

کشف فسیل اجساد یک مرد و غلامش از زیر خاکستر در پومپئی

مقامات پارک باستان شناسی ایتالیا روز شنبه گفتند که بقایای فسیل اسکلتی متعلق به یک مرد ثروتمند و برده‌اش که در حدود 2000 سال پیش قصد فرار از فوران کوه وزوو را داشته‌اند در پومپئی (Pompeii) کشف شد.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه شوید.

 

بخشهایی از جمجمه و استخوانهای این دو مرد هنگام حفاری ویرانه‌هایی در حومه شهر روم باستان پیدا شد. این ویرانه به نظر می‌رسد که در گذشته ویلایی زیبا با نمای جذاب از دریای مدیترانه در حومه شهر روم باستان بوده و در اثر فوران آتشفشان سال 79 میلادی تخریب شده است. این همان منطقه‌ای است که در سال 2017 یک اصطبل با بقایای سه اسب مهار شده حفاری شد.

مقامات پومپئی (Pompeii) گفتند که این افراد ظاهرا از سقوط اولیه خاکستر از کوه وزوو فرار کردند و سپس در اثر فوران آتشفشانی که صبح روز بعد رخ داده بود ، جان باختند.

آنها گفتند که بقایای دو قربانی در لایه‌ای از خاکستر با عمق حداقل 2 متر (6.5 فوت) پیدا شد.

کشف فسیل اجساد یک مرد و غلامش از زیر خاکستر در پومپئی کوه وزوو

ماسیمو اوسانا ، مدیر کل باستان شناسی گفت: روش ریختن گچ مایع در حفره‌های فسیل در دهه 1800 پیشگام بود و این روش نه تنها از شکل و موقعیت قربانیان تصویر می‌دهد ، بلکه باعث می‌شود بقایای “مانند مجسمه به نظر برسد”.

بر اساس استخوان‌های جمجمه و دندان‌ها باستان شناسان متوجه شدند که یکی از این افراد جوان بوده و احتمالاً 18 تا 25 سال داشته و دارای ستون فقرات با دیسک‌های فشرده بوده است. این یافته باستان شناسان را به این فرضیه سوق داد که آن مرد جوان، یک برده بوده است.

مرد دیگر، دارای ساختار استخوانی محکمی به ویژه در ناحیه قفسه سینه بود و دستانش را روی سینه و پاهای خود خم کرده است. مقامات پومپئی (Pompeii) گفتند که وی 30 تا 40 ساله بوده است. آنها با کشف تكه هاي رنگ سفيد در نزديكي صورت مرد به این نتیجه رسیدند كه احتمالاً بقاياي ديوار فوقاني فرورفته است.

 

کشف فسیل اجساد یک مرد و غلامش از زیر خاکستر در پومپئی (Pompeii)

هر دو اسکلت در یک اتاق کناری در امتداد یک دالان زیرزمینی یا معبر پیدا شده است که در دوران روم باستان به عنوان کریپتوپورتیکوس شناخته می‌شد و به سطح بالایی ویلا منتهی می‌شد.

اوسانا گفت: قربانیان احتمالاً به دنبال پناهگاه در این فضای زیرزمینی بودند، جایی كه آنها تصور می‌كردند از آنها بهتر محافظت می‌شود.

اوسانا گفت: در صبح 25 اکتبر سال 79 پس از میلاد، ابر سیاه (از مواد آتشفشانی) به پومپئی رسید و هر کسی را که در راه خود قرار گرفته بود کشت.

بر اساس برداشت از چین‌های پارچه‌ای موجود در لایه خاکستر ، به نظر می‌رسید که مرد جوان یک لباس کوتاه و چین دار پوشیده بود. به نظر می‌رسد که مقتول بزرگتر علاوه بر پوشیدن لباس ، روی شانه چپ خود مانتو نیز داشته است.

کوه وزوو یک آتشفشان فعال دارد و در حال حاضر با اقدامات ملی ضد COVID-19 گردشگران از پارک باستان شناسی منع می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید:

 

منبع: phys

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا