پزشکی و سلامت

کشف سلولهای ایمنی IgA در روده برای محافظت از مغز

یک مطالعه جدید ، که در مجله معتبر Nature منتشر شده است ، توصیف کشف شگفت آور پیوند مغز و روده است که پیش از این ناشناخته بود. این تحقیقات کشف سلولهای ایمنی خاصی -IgA- را نشان می دهد که در غشای محافظ اطراف مغز -مننژ- ساکن هستند و در واقع از روده سرچشمه می گیرند.

در ادامه با نبض دیجیتال همراه باشید.

این تحقیق توسط همکاری بین المللی به رهبری دانشمندان انگلیسی از دانشگاه کمبریج و محققان آمریکایی از انستیتوی ملی بهداشت انجام شده است. این مطالعه بر روی سه غشای محافظ که مغز و نخاع را احاطه کرده اند ، به نام مننژ متمرکز شده است.

ما می دانیم که مننژ انواع مختلفی از سلولهای ایمنی را در خود جای داده است اما این مطالعه در سلولهای B پلاسما که مسئول تولید آنتی بادی در پاسخ به عفونت هستند ، بزرگنمایی شده است.

بررسی اینکه دقیقاً چه نوع آنتی بادی توسط سلولهای پلاسما در مننژ تولید شده است ، بسیار غیرمنتظره است آنتی بادی های کشف شده نوعی به نام ایمونوگلوبولین A (IgA) است و به طور کلی در روده یا مخاط مخاطی ریه ها یا بینی ساخته می شوند. محققان با توالی ژن های آنتی بادی ، این سلول های خاص B پلاسما را در مننژها کشف کردند.

منا کلاتووریتی توضیح می دهد: “روش دقیق محافظت از مغز در برابر عفونت ، فراتر از مانع جسمی مننژ ، کاملاً یک راز بوده است ، اما کشف اینکه یک خط دفاعی مهم از روده شروع می شود کاملاً تعجب آور بود.”

نتایج آزمایشات

چندین آزمایش بر روی موش ها ، این رابطه قوی روده و مغز را تأیید کرد. هنگامی که محققان موش هایی را که فاقد باکتری روده بودند پرورش دادند ، دریافتند که این سلولهای ایمنی خاص تولید کننده IgA از مننژ ناپدید شده اند.

این فرضیه مطرح شد که نقش این سلولهای ایمنی خاص محافظت از مغز در برابر آسیب رساندن به میکروبهای روده است که می توانند وارد جریان خون شوند. با حمایت از این فرضیه ، محققان میکروبهای روده را در صورت از بین بردن این سلولهای تولید کننده IgA از مننژ ، از خون به مغز پخش می کنند.

کاشت مننژ با سلولهای تولید کننده آنتی بادی که برای شناسایی میکروبهای روده انتخاب شده اند ، دفاع در برابر مهاجمین محتمل را تضمین می کند.

این مطالعه نشان می دهد این مکانیسم محافظت از روده و مغز احتمالاً به عنوان راهی برای دفاع از مغز و سیستم عصبی مرکزی (CNS) در برابر انبوه باکتری هایی که در روده ما زندگی می کنند ، تکامل یافته است. اشاره شده است که بدون این مکانیسم محافظتی حتی یک نقض کوتاه مدت و سد روده می تواند عواقب ویرانگری برای CNS و مغز ما داشته باشد.

سرانجام ، محققان تأیید کردند که این سلولهای IgA در مننژهای انسانی وجود دارند. بافتی که طی جراحی های معمول برداشته شده است ، این مکانیسم روده و مغز برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت های CNS مانند مننژیت بسیار حیاتی است.

منبع  »  newatlas

بیشتر بخوانید:

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا